Düğün her kadının yaşamı boyunca heyecanla beklediği, çok özel günlerden biridir. Düğünün nasıl geçeceği, nasıl bir gelinlik giyileceği haftalar, aylar hatta yıllar öncesinden hayal edilir. Elbette gelinlik hayalleri, kadının yaşına ve modaya göre zamanla değişerek yetişkinlik döneminde son halini alır.

Çoğu kadın, gelinlik modasını takip etmekle beraber, genellikle hayallerindeki gelinlik fikrinden çok uzaklaşmaz.

Örneğin hayatı boyunca kabarık bir gelinlik isteyen bir kadın için o senenin kabarık olmayan gelinlik modasının çok bir önemi olmayacaktır. Bu sebeple gelinlik alırken ilk olarak, gelinin içine ne kadar sindiği ve hayallerindeki gelinliğe ne derece benzediği önemlidir.

Her gelin düğünündeki en göz alıcı kadın olmak, damadın şaşkınlığını görmek ister. Bu isteklerin gerçekleşmesindeki en önemli etken gelinlik ve gelinliğe uygun bir makyajdır. Gelinliğin doğru tercih edilmesi, gelini çok daha güzel gösterebilirken yanlış tercih edilmesi çok kötü sonuçlar doğurabilir. Gelinlik seçimindeki dikkat edilecek hususlara önem vermek çok önemlidir. Kusursuz gelinlik diye bir şey yoktur ancak kusursuz gelin ve gelinlik uyumu vardır.

blank

1. Düğün mekânına uygun gelinlik seçmek

Düğün mekânı gelinlik seçimindeki en belirgin unsurlardan biridir. Örneğin kulüpte yapılacak bir düğünde vintage gelinlik seçimi muhtemelen çok kötü olacaktır. Düğün mekânına karar verildikten sonra, mekâna uygun olacak gelinlikler arasından seçim yapılabilir.

Genellikle düğün mekânına karar veren kişi gelin ise, zaten gelinlikte bu doğrultuda seyredecektir. Kır düğünlerinde sade modeller tercih edilirken, balo salonlarında veya saraylarda gerçekleşen düğünlerde kabarık, gösterişli gelinlikler tercih edilmektedir.

2. Gelinliğin içinde rahat hareket edebilmek

Gelinlik içerisinde rahat hareket etmek de gelinlik seçimi için çok önemlidir. Provalarda ayakta beklerken bembeyaz bir kuğu gibi gözüken gelinlik, yürümeye çalışırken veya dans ederken çok korkunç görünebilir. Ayrıca rahat hareket edememek, gelin hep güzel görünse bile düğünün kötü geçmesi ile sonuçlanır. Bunun sebebi gelinliğin vazgeçilemeyen bir hayal olması kadar ilk dans, ilk yürüyüş gibi ritüellerin de önemli anlar ve hayaller olmasındandır.

Gelinliğin çok erken alınmaması da rahat olması için çok önemlidir. Aylar öncesinden gelinlik alındıktan sonra oluşan kilo değişimleri, gelinliğin tamirat gerektiren bir duruma girmesine sebep olur. Gelinlik gibi büyük, kat kat ve önemli ürünler terzi tamirinden sonra potluklar oluşturabilir. Bu sebeple son ay içerisinde gelinliği almak daha mantıklı olacaktır.

blank

3. İç çamaşırı ile provalara gitmek

Gelinlik provalarına hazır veya terzi dikimi olsun, düğün günü giyilecek iç çamaşırı ile gitmek gerekir. Gelinliğin modeline özel, gelinin daha rahat olmasını sağlayacak iç çamaşırları mevcuttur. Bu sebeple gelinlik seçmeye veya gelinlik diktirme provasına giderken bir gelinlik iç çamaşırı giymek gerekir. Gelinlik için seçilen iç çamaşırlarında vücut için değişiklikler yapılabilir.

Örneğin göğüs bölgesine dolgulu iç çamaşırı kullanırken kalça bölgesine daha toparlayıcı iç çamaşırları kullanılabilir. Bu sebeple iç çamaşırı ile gelinlik seçmek, ileride beden sıkıntısı oluşmaması için de oldukça önemlidir.

4. Gelinliğin rengi

Gelinlik inci beyazı, kırık beyaz veya bej tercih edilebilmektedir. Son zamanlarda renkli gelinlikler kullananlar olsa da bu çok yaygın değildir. Gelinliğin hangi renk kullanılacağı, gelinin görüntüsünü oldukça değiştirecektir.

Kilo problemi olan ve bunu pek göstermek istemeyen gelinlerin kırık beyaz gelinlik çeşitlerini tercih etmesi daha yerinde bir tercih olacaktır. İnci beyazı seçilen gelinlikler kilo problemlerini az da olsa ortaya çıkarmaktadır.

blank

5. Vücut tipine göre gelinlik seçmek

Gelinlik seçimindeki en önemli konu vücut tipidir. Vücut tipine uygun seçilmiş bir gelinlik, dışarıdan gözüktüğünden çok daha farklı durabilir. Bu sebeple gelinlik seçilmeden önce gelin kendi bedenini tanımalı, hangi tip bir bedeni olduğunu araştırmalı ve buna uygun modellere bakmalıdır.

Vücut tipine uyan ve uymayan iki gelin modeli görüldüğünde, anlatılmak istenen oldukça net anlaşılacaktır. Kadınlarda 4 temel vücut tipi vardır. Bunlar elma, armut, kum saati ve atletik vücut tipleridir. Her vücut tipine göre farklı gelinlik türleri mevcuttur.

Armut vücut tipinde normal boyutta veya normalden ufak göğüsler ve geniş kalçalar vardır. Armut vücut tipine sahip kişilerin ön plana çıkarması gereken nokta belidir. Gelinliğin etek kısmı kesinlikle A kesim etek modeli olmalıdır. Elma tipi vücuda sahip olan gelinler kayır yaka veya prenses yaka gelinlik tercih etmelilerdir.

blank

Kum saati vücut tipine sahip kadınların ölçüsü 90 – 60 – 90 ayarında olmalıdır. Bu tip kadınlara model benzetmesi oldukça sık yapılır. Kum saati vücuda sahip kadınlar hemen hemen her gelinlik modelini çok rahat bir şekilde taşıyabilirler.

Ancak özellikle balık modeli olan gelinlikler, kum saati vücut tipine sahip kadınlar için ortaya çıkmış bir gelinlik türüdür. Öncelikle bu gelinliklerden başlayarak her gelinlik denenebilir.

Elma vücut tipinde ise, diğerlerine göre daha kalın bir bel yapısı ve düz bir kalça kısmı öne çıkar. Elma tipi vücutta göğüsler ve bacaklar ön plana çıkarılmalıdır. V tipi yaka seçimi ve A kesim etek birleştiğinde elma vücut tipine sahip kadınlar birer kuğuya dönüşebilirler. Ayrıca derin yırtmacı olan gelinlik modelleri de elma tipi taşıyan kadınlara hitap edecektir.

blank

Atletik veya dikdörtgen şeklinde anılan vücut tipi ünlü oyuncu Cameron Diaz ile özdeşleşmiştir. Bu tip bir bedene sahip gelinlerin tercih etmesi gereken derin bir sırt dekoltesi, omuz dekoltesi olmalıdır. Atletik vücut tipinde dar kalçalar ve geniş omuzlar dikkat çekmektedir. Bu sebeple göz alıcı olan kısım sırt ve omuzlardır. Kalça kısmını saklayan bedenin üst kısmını ön plana çıkaran gelinlik modelleri kullanılmalıdır.

4 temel vücut tipinin yanı sıra anılan birçok değişik isim vardır. Bunlar çilek vücut tipi, ters üçgen vücut tipi, muz veya üçgen olabilir. Bu vücut tiplerinin tamamı yukarıda anlatılan 4 temel vücut tipinden yola çıkarak ortaya çıkmış modellerdir.

Genellikle eş anlamlı veya benzer şekilde kullanılırlar. Kadınlar gelinlik seçerken sırasıyla öncelikle vücut tipini belirlemeli daha sonra düğün mekan seçimine aşağı yukarı karar vermiş olmalıdır. Sonrasında düğün günü giyilecek iç çamaşırı modeli seçilmeli ve satın alınmalıdır. Bu iç çamaşırı giyilerek gelinlik diktirilse de, hazır da alınsa gelinlikçiler gezilmelidir.

blank

Modeller gelinin üstüne giyilmeden hangisinin yakışacağı karar verilemez. Gelinlik modelleri arasından vücut tipine uygun olandan başlayarak denemeler yapılmalıdır. Vücut tipine uygun olmayan gelinlikler giyildiğinde zaten ardaki fark çok net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Gelinlik modeline karar verildikten sonra rahat olup olmadığı konusunda acele etmeden karar verilmelidir.

Gelinlik kesinlikle gelini sıkmamalı ve boğmamalıdır. Gelinlik içerisinde fotoğraf çekimi, kuaför ve düğün olmak üzere saatlerce vakit geçirileceği unutulmamalıdır. Bu zaman içerisinde şişkinlikler meydana gelebilir, dinlenme imkânı olmayabilir.

Tüm bunlar göz önüne alınmalıdır. Gelinliğin rahat olduğuna karar verdikten sonra ayakkabı seçimine geçilebilir. Düğün günü için en az bir yedek ayakkabı kesinlikle gelinin yakınlarında olabilir.

Topuğun kırılması, ayakkabının vurması gibi etkenler göz önüne alınmalıdır. Ayrıca gelinlik denenirken, topuklu ayakkabı modeline de karar verilmeli, onunla gelinlik denenmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın