Uzun bir ilişki içerisinde olan bireyler ciddi olmaya başladıklarında evlilik kararı alırlar. Bu karar ile düğün hazırlığı telaşı başlar. Çeyiz, söz, nişan, gelinlik, damatlık, ev, evi tamamlayacak eşyalar, düğün öncesi hazırlıklardan; kuaför,

Düğün mekânı, fotoğraf çekimi, davetiye, davetli listesi hazırlama gibi birçok hazırlık devreye girer. Her şekilde tatlı telaşı olan bu hazırlıklar hatasız ve doğru yapılmalıdır. Hatasız ve doğru yapılan evlilik öncesi düğün hazırlıkları bireylere mutluluk kazandıracaktır.

blank

Evlilik öncesi yapılan hatalar zaman var ise düzenlenebilir. Düğün hazırlıklarında en az hata yapmanın yolları evlenecek çiftlere fikir sağlayacaktır. Telaş olduğundan dolayı hata yapmama payı yoktur. Bu yüzden çiftler, aile bireyleri, akrabalar sakin olmalıdır. Hazırlıklar yapılırken ise yavaş ve doğru karar almak çok önemlidir.

Düğün hazırlıkları nasıl yapılır?
İlk önce ciddi düşünen çiftlerin aileleri ile evlilik konusunu konuşması gerekir. Her iki bireyin aileleri uygun gördüğünde aileler birbiriyle tanışma sürecine girer. Bu, evlilik öncesi düğün hazırlıklarının en önemli parçasıdır.

Aileler, anlaştıktan sonra gerekli söz ve nişan tarihleri belirlenir. Aynı şekilde mekân, söz kıyafeti, takı gibi konular konuşulur. Bazı çiftler, nişanı büyük salonlar eşliğinde bazı çiftler ise ev ortamında daha sade ve aile içinde yapmaya karar verirler. Her iki durumda da bireyler hazırlık yapmalıdır.

blank

Nişandan önce söz yapılır. Damat ve damat ailesi gelinin evine gider. Gelin kahve yapar ve damat ailesi tarafından bilinen sözler ile istenir. Daha sonra nişan hazırlıkları başlar. Burada çiftlerin beraber karar alması çok önemlidir. Bireyler birbirinden farklı kararlar almamalıdırlar. Nişan yüzükleri ve evde yapılacak nişan için kıyafetler alınır.

Aynı şekilde salonlarda yapılacak nişan için kıyafet seçimleri yapılır, ardından salon bakmaya gidilir ve pasta kesimi gibi gerekli organizasyonlar rezerve edilir. Bu arada davetli sayıları ve istenilen müzikler belirlenir,

organizasyonun yemekli veya yemeksiz mi olacağına karar verilir. Böylece belirlenen tarihte nişan gerçekleştirilir.

Nişan sonrası düğün hazırlıkları nelerdir?

Nişan süresi çiftten çifte farklılık gösterebilir. Bazıları bir ay nişanlı kalıp evlenirken bazıları bir, iki veya üç yıl süreyle nişanlı kalabilirler. Bu yüzden hazırlık süresi de buna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı erkekler kendi evini inşa ettirirken bazıları da satın almaktadır.

Fakat her iki şekilde de ön hazırlık yapılmalıdır. Ev yaptıracak olanların en az 1 veya 2 yıl önceden çalışmalara başlaması gerekir. Ev alacaklar ise daha kısa süre içinde ev bakabilirler.

blank

Ev konusu halledildiğinde çeyiz, mobilya, beyaz eşya gibi detaylar tamamlanmalıdır. Çiftler, gerekli mağazalara giderek evin ihtiyaçlarını tamamlamalıdır. Düğüne kısa bir süre kala gelinlik provaları yapılmaya başlanmalıdır.

Bazı kızlar gelinlik diktirmeyi düşünebilir. Bu yüzden daha erken davranmaları gerekir. Diktirme işleminde terziden randevu almak mantıklı olacaktır. Ardından balayı yeri seçilmelidir. Erken rezervasyon bireylere uygun fiyatlarda balayı yapmasını sağlayabilir.

Yurtiçinde balayı yapmak isteyenler internetten otel ve biletleri ayarlayabilir. Fakat yurtdışına çıkacaklar için pasaport veya vize işlemleri önceden halledilmelidir.

Aynı zamanda nikâh başvurusu, yeri, şekeri gibi detaylarda araştırılmalıdır. Davetiye modellerine bakmak kişinin isteğine kalmıştır. Kimisi düğünden 1 ay önceden bakarken kimisi 1 hafta önceden bakabilmektedir.
Düğüne birkaç ay kala ne tür hazırlıklar yapılmalıdır?

Tamamiyle gelinlik ve damatlık provalarına başlanmalıdır. Düğünde çekilecek fotoğraf veya video için fotoğrafçı seçilmelidir. Ardından kuaför rezervasyonu yapılmalıdır. Düğün mekanı bakılmalıdır.

blank

Pasta ve organizasyon işlemleri halledilmelidir. Kına için organizasyon yapmak isteyen kızlar vardır. Bunun için organizasyon şirketleri ile anlaşma yapılmalıdır. Neler yapılacağı hakkında konuşulmalıdır. Ardından nikah tarihi alınmalıdır. Bayanlar kilo vermek istiyorsa diyet ve egzersiz programlarına başlamalıdır.

Nikah yapıldıktan sonra yapılan hazırlıklar nelerdir?

Nikah yapıldıktan sonra hemen evlenen çiftler veya bir, iki ay bekleyen çiftler de vardır. Bu yüzden ona göre hazırlık yapılmalıdır. Hemen evlenen çiftler düğün salonu, organizasyonu, müzikleri, orkestrayı, dans ve eğlence şarkılarını nikahtan önce belirlemelidir. Nikahtan bir, iki ay sonra evlenecek çiftler ise bu tür düzenlemeleri yavaş yavaş yapabilir.

Davetiye seçimi yapılmalıdır. Gelin artık gelinliğine, gelin ayakkabısına, duvağına, çiçeğine ve aksesuarlarına damat ise damatlığına, kol düğmelerine, ayakkabısına, saatine karar vermelidir. Damat frag, klasik takım veya smokin denemeleri yapmalıdır. Davetli listesi çıkarmak unutulmamalıdır.

blank

Düğüne bir veya iki hafta kala neler yapılmalıdır?

Kına gecesi yapacak gelinler mekan ayarlamaları yapmalıdır. Aynı şekilde erkekler için ise bekarlığa veda partisi yapılacak mekan seçilmelidir. Seçilen davetiyeler bastırılmalı ve davetli listesine göre dağıtılmalıdır. Düğüne bir hafta kala bütün hazırlıklar tamamlanmalıdır.

Düğün salonu, organizasyon, evin eksikleri gibi detaylar kontrol edilmelidir. Gelin ve damat hazırlıklarını bitirmiş olmalıdır. Gelinler isteğe bağlı olarak saç bakımı, cilt ve tırnak bakımını yaptırabilirler. Düğüne birkaç gün kala masaj yaptırmak bütün yorgunluğu ve stresi alacaktır. Gelin ve damat arkadaşlarıyla zaman geçirmelidir.

Düğüne bir gün kalmışken ne yapılmalıdır?

Her iki taraf aileleri ile iyi zaman geçirmelidir. Çiftler birbiri ile son ayrıntıları gözden geçirmelidir. Gelinler ayakkabıyla yürüme provaları yapmalıdır. Gelin veya damat duş alarak erken uyumalıdır.

Düğün günü hazırlıkları nelerdir?

blank

Düğün günü her iki birey erken uyanmalı ve sağlıklı bir kahvaltı yapmalıdır. Gelin kuaföre, damat ise gelin arabasını süslemek için arabasını mekana götürmeli ve ardından berbere damat tıraşına gitmelidir. Çift ve araba hazır hale geldiğinde fotoğraf çekimi yapılmaya gidilmelidir. Fotoğraf çekimi yapıldıktan sonra çiftler düğün salonuna zamanında gitmelidir.

Evlilik öncesinde düğün hazırlıklarında yapılan en sık hatalar nelerdir?

– Bazı çiftler davetli listesi oluşturmadan düğün hazırlıklarına başlamaktadır. Bu en büyük hatalardan biri olarak sayılabilir. Mesela; büyük düğün salonu seçilip davetli sayısının salonu doldurmama ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde küçük seçilen düğün salonuna davetli sayısının sığmaması gibi aksi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden her şeyden önce davetli listesi çıkarılmalıdır.

Gelin adayları damattan daha fazla ayrıntılar ile ilgilenir. Bu durumda gelinin damattan aynı tutumu beklemesi yanlış bir seçim olabilir. Çünkü erkeklerin yapısı gereği, ayrıntılar ile ilgilenmekten kaçınırlar. Daha çok gelin adayları eşleri ile ortak yolu bulmak için bir araya gelerek konuşma yapmaları faydalı olacaktır.

blank

Böylece damat ve gelin adayının ne istediği daha fazla belli olur ve karar almak daha kolay hale dönüşür. – Aylar öncesinden gelinlik almak yanlış bir tercihtir. Çünkü gelinin düğün telaşından kilo alıp veya vermesi söz konusudur. Bu yüzden gelinlik son ay veya son haftalarda alınmalıdır.

– Düğün hazırlıkları yapılırken bütçenin göz önünde bulundurulması gerekebilir. Bütçeyi aşmak hem geline hem de damada maddi anlamda zarar verebilir. Bu yüzden bütçe dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biridir.

– Düğüne çok az bir zaman kala fikir değişikliğine uğramak veya karar değiştirmek faydalı olmayabilir. Bu yüzden bireylerin çok dikkatli ve titiz bir şekilde karar alması gerekebilir. Karar değişikliklerini düğün yapılmadan iki ay önce kesin bir karara vardırmak önemlidir. Böylece ekstra bir telaş veya stres içine girmek mümkün olmayacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın