Düğün iki insanın hayatını birleştirdiği ve buna şahitlik etmesi için sevdiklerini çağırdığı çok özel bir günün etkinliğidir. Düğün gününün sorunsuz ve güzel hatıralarla dolu geçmesi evlilik için atılmış sağlam bir ilk adımdır.

Düğün gününe dair iç burkan, kalp kıran ufacık detaylar insanın yıllarca hatta belki ömrünün sonuna kadar içinden çıkmaz.

blank

Hatırladıkça üzer. Bu tip kötü hatıralar yaşamadan, sevinçle, mutlulukla ve bol kahkaha ile düğün gününü tamamlamak için yapılması gereken iyi bir plan, programdır.

Planlama doğru ve güzel yapıldığı takdirde gözden kaçan ayrıntılar olmaz, düğün günü hoş olmayan sürprizler ile karşılaşma riski azalır.

Düğün gününün mükemmel geçmesi için en önemli etkenlerden biri de düğünün yapılacağı salon, etkinlik yeri veya mekandır. Mekan seçiminde düğün ile ilgili bilgiler kullanılmalıdır.

Yani örneğin çok kalabalık davetli listesi olan bir düğünün kır düğünü olarak yapılması, çok dağınık ve hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkarabilir.

blank

Bu sebeple planlanan düğünün sayısal verileri göz önünde bulundurularak mekan seçimi yapılması çok önemlidir.

Düğün mekan seçimi, düğünün davetlileri ve gelin – damadın rahat hareket edebilmesi için önemli olduğu gibi çekilen fotoğrafların güzel çıkması için de hayati derecede önemlidir.

Yapılan ufak süslemeler, arka plan çalışmaları, sandalye ve masa süslemeleri, konsepte uygun giyinen misafirler… Bunların hepsi mükemmel düğün fotoğrafları için gerekli ayrıntılardır.

Düğün mekanı alternatifleri nelerdir?

Düğün mekanları için onlarca hatta yüzlerce değişik mekan alternatifi bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin seçileceği düğün ile ilgili kişi sayısı, hava durumu gibi bilgilere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

blank

1. Oteller

Otel düğün mekanları hakkında birçok yazımızda bilinmesi gereken başlıca konuları belirtmiştik. ayrıca bu mekanların önemini artılarını ve eksilerini belirtmiştik. bu mekanların görsel olarak ihtişamlı olduklarını ve yemekli bir düğün için en çok tercih edilebilecek salonlar olduklarını da her zaman söylemişizdir.

Bazı otellerin düğün mekan salonlarında davetlileri için verecekleri organizasyonlar sınırlı olup gösterişli salonun sahnesinde zayıf kalabilecek bir eğlenceye şahit olmamanız için mekanda yapacağınız hizmetlerinizi önceden araştırıp karara bağlamanızı tavsiye ederiz.

Şimdi sizlere bu mekanlardan bazı fotoğrafları sergileyeceğiz otel düğün mekanları nasıl olur ve düğünler buralarda nasıl yapılır ihtişamlı salonlar nasıldır hepsini rahatlıkla inceleyebilirsiniz

blank

Oteller düğün organizasyonları için oldukça uygun alanlardır. Özellikle fotoğraf çekimi için havuz başına geçiş yapılabilmesi, süslemeye uygun bir yapıda olması kolay hazırlanabilen bir yapı oluşturur. Ayrıca oteller düğün organizasyonları gibi alanlarda uzman olduğundan yetkililer de çok fazla öneri ve seçenek çeşitliliği sunabilirler.

”Mekan tercihini otellerden yapmak isteyen çiftler için otellerin mekanlarını sizler için araştırdık. Evlenecek olan çiftler için mekanlar hakkında bilgi almanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.” bu yüzden her zaman müşterilerimizin iyi bir mekanda düğün yada kına gecesi etkinliklerini yapmaları için onlar mekanlar hakkında en geniş bilgileri sunmak istiyoruz.

Otellerde düğün yapmanın avantajları olduğu gibi maddi açıdan da dezavantajları bulunmaktadır. bunların hepsini birlikte incelemek ve en son karar vermek istiyoruz

blank

Otel Düğünleri ve Organizasyonu

bütün mekanları kapı kapı dolaşmaktan yorulanlar için biz bilgisayar başında mekanları rahatlıkla incelemenin keyfini sizlere sunacağız.

Evlenecek olan çiftlerin hayatlarının en değerli düğün gecesinde muhteşem bir düğün mekanında hayaller’inin dansını yapmak ve sevdikleri insanlarla birlikte eğlenmek için güzel bir düğün mekanı seçmeleri ve önceden araştırma yapmaları gerekmektedir.

Bizde sizlerin araştırma yapmanıza yardımcı olmak için otel düğün mekanları konusunda faydalı olmak için uzman danışmanlardan aldığımız bilgilerin paylaşımını yapacağız.

Öncelik olarak çok harika bir düğün yapmak istiyorsunuz bu yemekli yada yemeksiz olabilir yada ufak bir kokteyl tarzında da olabilir bunun için ilk yapmanız gereken otellerde harika bir düğünün sırrı bir organizasyon firması ile birlikte karşılıklı olarak etkinlikleri görüşmek ve nelerin yapılabileceğini müzakere etmektir.

blank

Yapılacak bir otel düğünün harika olması ancak ve ancak iyi bir program ve danışmanların eşliğinde gerçekleşebilir.

Otel mekanlarının ihtişamlı salonlarında, otellerin havuz başı salonlarında, otellerin bahçelerinde, otelin terasında yada otellerin kapalı salonlarında yemekli yemeksiz, kokteyl tarzından yada sade bir düğün yapabilirsiniz.

 

Otelde Düğün Yapmaya Karar Verdiniz, Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelik olarak düğün yapacağınız otelin bu konularda tecrübesini kontrol ediniz.
Otelin düğün için size ayıracağı salonu iyice inceleyiniz
Düğün yapacağınız salonun davetli sayınıza uygun olup olmadığını kontrol ediniz.
Otel de yemekli bir düğün planlıyorsanız yemek konusunu iyice araştırınız
Davetlilerin eğlenmesi ve sizin dans etmeniz için pist’in görünürlüğünü kontrol ediniz
Oteller de düğün yapacağınız zaman bir organizasyon firması ile muhakkak görüşünüz.
Yemek menüsünü herkese hitap edebileceğiniz menülerden olmasına dikkat ediniz
Seçmiş olduğunuz mekanın ulaşım ve konaklama imkanlarını iyice öğreniniz

blank

Otellerde Düğün Yapmanın Ne Gibi Avantajları Vardır ?

Uzaktan gelecek olan misafirler için konaklama ve dinlenme imkanı sağlayabilirler
Gelin ve Damat için hazırlık oda imkanı sağlarlar
Çiftlerin aileleri için dinlenme oda imkanı vardır
Kır düğün yapacaksanız ve yağmur yağıyor ise kapalı salona rahatlıkla geçilebilir.
Açık ve kapalı salon imkanı vardır
Yemek konusunda usta aşçılara lezzetli yemekler hazırlatma imkanınız mevcuttur
Davetli sayısının fazla olması bir problem çıkarmaz.
Yemekli düğünleriniz için servis imkanı sağlarlar.

En önemlisi ise otellerde bulunan müzik ekipmanlarından faydalanabilirsiniz. otelin kendi bünyesinde bulunan canlı müzik ekibi sayesinde ekstra olarak tekrar müzik için ödeme yapmazsınız

blank

Otellerde Düğün Yapmanın Ne Gibi Dezavantajları Vardır ?

Diğer mekanlara göre fiyatları yüksektir.
Fotoğrafçı, kameraman, süsleme, hostes gibi servisleri kendiniz tedarik etmeniz gerekebilir.
Organizasyon şirketleri ile çalışmanız gerekir.
Otel de diğer konaklama imkanlarının bulunduğu için belirli servisler kısıtlıdır
Otellerin düğün etkinliklerinde ki tecrübeleri sınırlıdır.

Hepsinin yanında otellerde lüks mekanlarda etkinlik yapmanın bir maliyeti vardır. bu diğer salonlara göre daha pahalıdır.

hizmet anlayışı otellerde müşteri odaklı olduğu için burada düğün salonlarından çok daha fazla hizmet yapılmak zorunluluğu olduğundan daha fazla garson ve personel çalışmak zorunda kalacaktır. bunların hepsi içinde ödeme yapılması gerekmektedir.

blank

Otel Düğünü İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler. ?

Otellerde düğün yapmadan önce bi önceki yapılan düğünleri gidip yerinde izlemeniz gerekebilir
Yaz ve Kış Düğünleri için ayrı ayrı salonları tercih etmeniz gerekir
Otellerde yaz aylarında konaklama da yoğunluk olduğu için önceden anlaşma yapmanız gerekir
Seçtiğiniz otelde gidip bir düğün izlemelisiniz.
Oteller için verilen kapora geri iade edilmez
Otellerde salonlar için süsleme yapmazlar bunun için ayrı bir firma ile anlaşmanız gerekir

2. Kulüpler

Kulüp düğünleri de son zamanlarda sıklıkla tercih edilen düğün mekanlarından biridir. Organizasyon konusunda tecrübeli olan kulüp yönetimi, süsleme konusunda otellerde olduğu gibi yardımcı olabilir.

Ancak çok kalabalık veya yöresel düğün isteyen kitlenin kalabalıkta olduğu düğünlerde kulüp seçimi doğru olmayabilir. Düğün mekanı seçerken misafirlerin rahat eğlenebileceği alanlara odaklanmak en mantıklısıdır.

blank

3. Restoran

Restoranlarda düğün yapmak uzun yıllardır devam eden bir gelenektir. Restoran düğününde gelin ve damadın yorulmasına gerek kalmaz, süslemeler yetkililer tarafından yapılır.

Uygun bir menü belirlenir. Menünün alkol içerikli olup olmaması gibi ayrıntılara karar verilir. Çok güzel, sade veya gösterişli düğünler bu alanlarda gerçekleştirilebilir.

Restoranda düğün organizasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken mekanın genişliği, manzarası ve hareket edecek alan olup olmamasıdır. Örneğin restoran dans için bir alan yaratabilecek midir? Bu sorular mekan seçimi sırasında sorulmalıdır.

blank

Yemekli düğün planlıyorsanız ve davetli sayınız da az ise sizin için en uygun mekan restaurant düğün mekanları diyebiliriz. bu mekanlarda bulunan aşçı ve garsonlar sizin için ekstra bir hizmet almanıza engel olacaktır.

Mekan kendi servisini yaptığı için servis hizmeti için ekstra ücret ödemenize gerek kalmayacaktır. servis ücretleri yüksek adetli düğünlerde gözle gözükecek bir bütçe gerektirecektir.

Restaurantlar da yaz kış düğün yapmanız için imkan vardır. davetlilerinizin rahat oturmaları ve servis imkanlarının düzgün olması da sizin için artı bir puan olacaktır.

blank

4. Saray / Kasır

Tarihi ve gösterişli düğünler için birebir olan bu mekanlarda düğün yapmak biraz zor bir iştir. Öncelikle gün alabilmek için aylar öncesinden arayışa başlamış olmak gereklidir, sonrasında da tüm yük organizasyonu üstlenen kişiye kalacaktır.

Bu tip mekanlarda düğün yapmak isteyenlerin bir organizasyon şirketi ile anlaşmalı olarak etkinliği gerçekleştirmesi daha sorunsuz ve güzel bir düğün geçmesini sağlayabilir.

Bu ayrıntılar düşünüldüğünde düğün hem fotoğraflar için hem alan genişliği açısından olukça mükemmel geçebilir. Saray düğünlerinde dikkat edilmesi gereken gelinlik ve damatlığın mekanın gölgesinde kalmamasıdır.

blank

Saraylar kendileri zaten çok şaşalı mekanlar olduğundan bu tip mekanlarda düğün yaparken gelinlik gibi etkenlerde mekana uyum sağlayan bir nitelikte olmalıdır. Diğer şekilde fotoğraflarda mekan öne çıkıp evlenecek çiftler sönük kalmış olabilir.

Köşkler, Yalılar, Sarnıçlar gibi tarihi mekanlarda düğün yapmayı mı planlıyorsunuz. ? Tarihin izlerini taşıyan büyüleyici mekanlar da davet ve etkinliklerinizi gerçekleştirebileceğiniz, Unutulmaz anılarınızı paylaşabileceğiniz harika mekanların güzel ülkemizin her semtinde olduğunu belirtelim.

Deniz manzaralı, Bahçe manzaraları, Teras, veya Şehir manzaralı tarihi mekanların açık veya kapalı mekanları mevcuttur, İster yemekli isterseniz kokteyl tarzında mevsime uygun olan salonların birinde organizasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz

blank

5. Plajlar, kır düğünleri ve kış düğünleri

Düğünler kapalı bir mekanda gerçekleştirilme imkanı olduğu gibi halka açık plaj gibi, evin bahçesi gibi ya da kır bölgelerinde de gerçekleştirilebilir. Bu alanlarda yapılan düğün organizasyonlarında çok güzel fotoğraflar elde edilmektedir.

Kır düğünü, plaj düğünü tercih eden çiftler daha sade süslemeler ve yine daha sade gelinlik ve damatlık tercihi yapmalıdırlar. Örneğin bir evin bahçesinde ya da plajda gerçekleştirilecek düğünde çok kabarık bir gelinlik gelinin hareket yeteneğini inanılmaz ölçüde kısıtlayacaktır. Bu da düğünün güzel geçmesi için önemli bir etkendir.

Dikkat edilmesi gereken bir önemli hususta bu tip yerlerde gerçekleştirilecek organizasyonlar için davetlileri davetiyelerde haberdar etmektir. Örneğin bir kış düğünü, plaj organizasyonu için davetlilerin kıyafetleri de ortama uygun olacaktır. Mekanı davetiyenin alt kısmında dikkat çekecek bir yazı ile haber vermek, davetlilerinde hoş olmayan sürprizler yaşamasını önleyecektir.

blank

Düğün mekanı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Düğün mekanı seçilirken dikkat edilmesi gereken önemli kriterler vardır. Bu önemli detaylar dikkate alınmadan mekana karar vermek uygun değildir. Düğün mekanı seçilirken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

1. Davetli sayısı

Davetli sayısı mekan tercihinde en çok belirleyici olan unsurlardan biridir. Çok kalabalık davetli sayıları ile örnek olarak tekne düğünü gerçekleştirilemeyeceği gibi çok az davetli sayısı ile de sarayda düğün yapmak abes kaçabilir. Bu sebeple mekan tercihi yapmadan önce kesinlikle davetli listesi hazırlanmalı ve kişi sayısından emin olunmalıdır.

blank

Ayrıca davetli sayısı hazırlanırken çocukların düğün etkinliğine katılıp katılmayacağı da karar verilmesi gereken konulardandır. Havuz başı düğün organizasyonlarında çok fazla çocuk olması onlara dikkat etmek gerekeceğinden düğüne gölge düşürebilir.

Çocuk davetlilerin bol olduğu düğün organizasyonlarında restoran ve otel gibi çocuklar için ayrı bölgelerin olduğu alanlar tercih edilebilir.

500 kişi ve üzeri davetlinin olduğu organizasyonlarda otel, restoran, iyi planlanmış bir kır düğünü yapılabilir. Daha az 200-300 kişi aralığında davetliler için kulüpler, çeşitli düğün salonları veya saraylar tercih edilebilir. 200 kişiden daha az davetli gruplarında tekne, kulüp, bahçe organizasyonları yapılabilir.

blank

2. Düğün mevsimi

Düğün tarihleri genellikle yaz mevsimlerine denk getirilmektedir. Ancak son zamanlarda kış düğününü tercih eden çiftler de giderek artmaktadır. Mekan tercihi doğru yapıldığında kış düğünleri de en az yaz düğünleri kadar eğlenceli geçebilir.

Mevsim göz önüne alınarak, kapalı tarihi mekanlar, oteller veya kulüpler tercih edilebilir. Kış düğününü renkli bir hale getirmek için aksesuarların ve ışıkların renkli kullanılması hoş bir detay olabilir.

3. Konsept

Düğün konseptinin önceden belirlenmesi mekanın buna uygun olarak seçilmesi en doğru yol olacaktır. Düğün konsepti bir film teması ile uyumlu olabileceği gibi, yöresel, vintage tarzda da olabilir.

blank

Ancak düğünü vintage tarzda yapmaya karar verip mekan olarak saray, otel ya da kulüp belirlemek çok yanlış olacaktır. Bu sebeple konsept belirledikten sonra buna uygun bir mekan arayışına çıkmak en mantıklısıdır.

Örneğin vintage hazırlanan, vintage gelinlik ve damatlık ile taçlandırılmış bir düğün unutulmaz karelere ev sahipliği yapabilir. Ya da bir rengin konsept olarak belirlenmesi ile bir kır düğününde tüm davetlilerin mavinin tonları giyinerek düğün etkinliğine katılması yine fotoğrafların mükemmel olmasını sağlayabilir.

Elbette belirlenen konsept çeşitleri de davetiyeler aracılığı ile gelecek olan misafirlere önceden duyurulmalıdır. Aksi takdirde son anda misafirleri haberdar etmek insanların hazırlıklarını tamamlayamamasına sebep olabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın