Düğün insanların hayatında belki 1 belki 2 defa olacak çok özel bir gündür. Düğün günü gelin ve damat bir günlüğüne prens ve prenses olmak isterler ve bu hayali gerçekleştirme konusunda en büyük sorumlulukta düğün fotoğrafçısına aittir.

Düğün fotoğrafçısının profesyonel, tecrübeli ve kaliteli bir fotoğrafçı olması, düğünün ileri zamanlarda dönüp bakıldığında nasıl görüneceğini belirler. Asla düğün için çekilen fotoğraflar hafife alınmamalıdır.

blank

Son zamanlarda düğün fotoğrafçısı yerine gelen misafirlerin fotoğraf çekmesini ve sosyal medya üzerinden fotoğrafların bulunmasını içeren birkaç düğün etkinliği yapılmıştır.

Ancak bu evli çiftler sonraki dönemde fotoğraflardaki kalite eksikliğini far ettiklerinde büyük hüsrana uğramaktadırlar.

Dış mekan fotoğraf çekimi nedir?

Dış mekan fotoğraf çekimi, son zamanlarda giderek yaygınlaşmış ve bir moda akımı haline gelmiştir. Dış mekan fotoğraf çekiminde düğün fotoğrafları gelin ve damadın özel olarak istediği bir mekanda çekilmektedir.

blank

Gelin ve damat için özel olarak istenen bir mekan yok ise, fotoğrafçının iyi bildiği ve tanıdığı mekanlardan biri tercih edilebilir.

Dış mekan fotoğrafçılığının çok sevilmesinin ve tercih edilmesinin en büyük sebebi doğal bir ortamda vakit geçiren gelin ve damadın çok daha samimi, çok daha güzel kareler veriyor olması.

İç mekan fotoğrafçılığında da çok güzel kareler elde edilmektedir. Ancak dış mekana göre biraz daha seçenekler ve poz şansı dardır.

Dış mekan fotoğrafçılığında daha çok gelin ve damat birlikte vakit geçiriyor ve bir arkadaşları da onları fotoğraflıyor denebilir. Ancak bu arkadaşın profesyonel bir fotoğrafçı olması da işleri çok daha özel ve güzel kılıyor.

blank

Dış mekan fotoğraf çekimi nasıl yapılır?

Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetleri ve düğün hikayesi dışarıda yapılan hizmetlerdir. Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetleri için öncelikle gelin ve damat fotoğrafçı ile bir araya gelerek özel bir mekan istekleri var ise mekanı söylerler, mekan hakkında fotoğrafçı ile görüş alışverişi yapılır.

Mekan Kınalı Ada, Emirgan korusu, Balat sokakları, Karaköy sokakları, Üsküdar sahili olabileceği gibi gelin veya damadın özel tercihine göre bir köy de olabilir.

Mekan belirlendikten sonra öncelikle fotoğrafçı mekanı daha önceden ziyaret eder ve tanımaya çalışır. Özellikle daha önce bu mekanda çekim yapmamış ise burada uzun uzun vakit geçirir.

Hangi alanlarda fotoğraf çekimi yapılabileceği üzerine yoğunlaşır. Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetlerinin yapıldığı gün yabancı bir ortama girmek fotoğrafların kötü çıkmasına zemin hazırlayabilir.

blank

Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetleri için fotoğrafçı ön çalışmayı yaptıktan sonra gelin ve damat ile tarih belirlenir. Fotoğraf çekimi düğünden farklı bir gün ya da düğün gününün sabahı yapılabilir.

Düğün günü kuaför, fotoğraf çekimi ve düğün çok üst üste geldiğinden çiftler genellikle ayrı bir günü tercih etmektedirler. Hem de ayrı bir gün düğün hazırlığı provası gibi de düşünülerek yararlı olmaktadır.

Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetlerinin yapılacağı gün geldiğinde çift ve fotoğrafçı hazır bir şekilde mekanda buluşurlar. Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetleri fotoğrafçının poz önerdiği gelin ve damadın yaptığı şekilde değil de daha çok gelin ve damadın özel anlarının yakalanması üzerine yoğunlaşmıştır.

Çekim sırasında fotoğrafçı gelin ve damada bazı güzel fotoğrafları gösterir, istedikleri gibi olup olmadığını kontrol eder. Gelin ve damat bu esnada istedikleri veya istemedikleri özel ayrıntıları belirtirler.

blank

Örneğin bazı insanlar dişlerinin göründüğü fotoğrafı istemeyebilir ya da arkadan çekilen fotoğrafları istemeyebilir.
Dış mekan fotoğraf çekimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Dış mekan fotoğraf çekimi çok dikkatli yapılması gereken bir iştir. Dikkat edilmesi gereken noktalar atlandığında sonradan çok pişman olunabilir. Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Çekim yapılacak alan fotoğrafçı tarafından tanınıyor olmalıdır. Hatta mümkün ise çekimden önce gelin ve damat da mekanı ziyaret edip vakit geçirebilir. Bu çekim günü daha doğal fotoğrafların yakalanabilmesi açısından önemlidir.

blank

İnsanlar ilk gittikleri yerlerde çok doğal olamayabilir.
2. Hava koşulları kesinlikle kontrol edilmelidir. Hava koşulları fotoğraf çekimini baştan aşağıya etkileyen en önemli unsurlardan biridir.

Çekim günün havanın kötü olması hem o tarihlerde fotoğrafçının planı dolu olacağından hem de gelin ve damadın zamanı olmamasından büyük karışıklıklar çıkarabilir. Bu sebeple önceden o tarihlerde havanın nasıl olacağı kontrol edilmelidir.

Dış mekan fotoğraf çekimi hizmetleri için en uygun hava koşulları çok sıcak olmayan hafif serin bahar aylarıdır.

Bu zamanlarda gelin ve damat kıyafetlerinin içerisinde sıkılmaz ve rahat hareket edebilirler. Tüm bunlar kararlaştırıldıktan sonra bile ani bir hava değişimi çekim sırasında yaşanabilir.

blank

Bu durumda yapılabilecek en güzel hareket anın tadını çıkarıp çekime devam etmektir. Belki planlı fotoğraflardan çok daha güzelleri yakalanabilir.

3. Gelin ve damadın fotoğrafçı ile ilişkisi. Gelin ve damat çekim gününden önce mutlaka fotoğrafçı ile bir çay muhabbeti sırasında arkadaşlık etmelidir.

Bu hem evlenecek çiftin ne istediğini fotoğrafçının anlaması yönünden hem de karşılıklı samimiyet geliştirmek için gerekli olan bir etkinliktir.

4. Çok fazla fotoğraf sayısına değil, az ancak kaliteli fotoğraflara yoğunlaşmak. Çok fazla fotoğraf çekerek aralarından seçmek mantıklı bir karar olabilir.

Ancak çok fazla fotoğraf anı yakalamak hem fotoğrafçıyı yorarak dikkatinin dağılmasına sebep olacak hem de gelin ve damat poz vermekten sıkılacaktır. Bu sebep göz önüne alınarak daha az ancak üzerinde düşünülmüş fotoğraflar daha etkili olacaktır.

5. Arka plan temasını çok fazla fotoğrafa yansıtmamak. Dış mekan fotoğrafçılığında belki en önemli noktalardan biri de arka planın gelin ve damat figürünün önüne geçmesine izin vermemektir.

blank

Genellikle estetik ve güzel mekanlarda çekilen fotoğraflarda özellikle de tarihi alanlarda arka plan faktörü evli çiften daha göz alıcı olabilmektedir.

6. Pek çok açıdan fotoğraf elde etmek. Pek çok açıdan fotoğrafa sahip olmak hem bir film içerisindeymiş gibi hissettirecektir hem de gelin ile damadın başrol olduklarını daha çok hissettirecektir.

Ayrıca yukarıdan çekilen, mekanı ve çifti tüm doğallığı ile alan fotoğraflar sanatsallığı ile de göz alıcı olmaktadır.

 

Düğün hikayesi nedir?

Düğün hikayesi yut dışında yıllardır yapılan ancak ülkemize son birkaç yıldır meşhur olan bir fotoğraf çekimi şeklidir.

Dünyada bilinen adı ile “wedding story” düğün günü gelin ve damadın uyandıkları andan itibaren her anlarının fotoğraflanması ve sonradan bir kısa film şeklinde birleştirilmesinden meydana gelmektedir.

blank

Düğün hikayesi hizmetinde gelinin kuafördeki damadın berberdeki hazırlıkları, gelinin makyaj süreci, düğün arabasının süslenmesi, gelinin damat tarafından evden alınması, davetlilerin gelmeye başlaması, çiftin evet diyerek evliliğe adım attığı dakikalar ve düğünün son anında düğün arabası ile uzaklaşmalarına kadar olan tüm süreci kapsar.

Düğün hikayesinin bu kadar sevilmesi ve moda olmasında birkaç ünlü isimin de düğün hikayesi yaptırarak sosyal medya üzerinden paylaşması ile oldu.

Düğün hikayesi, düğün klibi, düğün öyküsü veya düğün belgeseli gibi pek çok isim ile yapılan bu etkinlik çok güzel bir anı olarak kalması sebebi ile çok sevildi. Düğün hikayesinde dikkat edilecek anlar, gelin ve damat tarafından seçilen özel anlar olacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın