Yüz boyama günümüzde özellik ile çocukların vazgeçemeyeceği bir etkinlik haline gelmiştir. Bunun yanı sıra genç kişiler, orta yaşlı ve yaşlı insanlar tarafından da tercih edilen bir oyun be gösteri haline gelmiştir. İnsanlar yüz boyama ile bu sayede istedikleri karakteri canlandırmaktadır. Aynı zamanda bir nevi maske de denebilir.

blank

Yüz boyanması ile ciltte bulunan her türlü kusurlar da kapatılır (sivilce, yara, kesik vb.) ve yüzün pürüzsüz şekli ortaya çıkarılır. Böylece canlandırılan masal kahramanı, film kahramanı veya çizgi film kahramanı, canlandıran üzerinde etkili bir iz bırakır.

Canlandıran kişinin yüzü, jest ve mimikleri en etkili şeklini alır, çekici görünmesini sağlar ve karakteri hissederek canlandırmasında yardımcı olur.

Yüz Boyama Nerede Yapılır?

Yüz boyamanın tercih edildiği ve yapıldığı birçok alan mevcut bulunmaktadır. Birkaçı aşağıda madde halinde verilmiştir:

– 23 Nisan Çocuk Gençlik Bayramı
– Doğum Günü Partileri
– Çocuk Etkinlikleri
– Karakter Canlandırılan Gösteriler
– Tiyatro

Yukarıda belirtilenlerin dışında da tercih olarak herkes her yerde yüz boyası yaptırmaktadır. Bu etkinlik tamamen yüz boyaması yaptıracak olan kişinin isteklerine bağlı olmaktadır.

blank

Yüz Boyamanın Etkileri

Yüz boyaması insanlar üzerinde oldukça fazla pozitif değişikliklere neden olmaktadır. Özellik ile çocuklar için kişisel gelişim adına yararlı bir noktadadır.

İstedikleri karaktere yüz boyanması ile bürünebilen çocuklar, kendilerini o karakter gibi hissedip öz güven sahibi olmaktadırlar. Dışa aktaramadıkları düşüncelerini bu sayede daha rahat bir şekilde yapabilirler.

Yüz boyanması sadece çocuklar üzerinde değil, her yaşta olan birey için olumlu etkiler bırakmaktadır. Yüzü boyanan kişi dışa aktaramadığı korku ve kaygılarını bu sayede rahat bir psikoloji ile aktarabilir. Sahip olduğu becerilerini ve yeteneklerini bu sayede keşfedebilir ve dışa da bu yeteneklerini sergileyebilir.

blank

Yüzü boyanan çevredeki insanlara farklı bir bakış açısı ile bakabilir ve empati de kurabilir. Bu durum büründüğü karaktere de bağlı olmaktadır. Yüz boyaması grup şeklinde yapıldığında ve herkes farklı bir karaktere büründüğünde, grup içinde iş birliği ve grup çalışması gibi etkenler belirir. Bu durum daha çok çocuklarda görülmüştür. Sergilenecek olan oyun ile kişiler rahat bir şekilde düşüncelerini de bu sayede aktarabilir.blank

Yüz Boyamada Kullanılan Malzemeler

Yüz boyaması eski çağlardan günümüze kadar yansımıştır ve bu yüzden birden fazla yüz boyama malzemesi mevcut bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şöyledir:

– Krem Boyalar
– Tüp Boyalar
– Sıvı Boyalar
– Kalemler
– Sprey Boyalar
– Çıkartmalar
– Dövmeler
– Fırçalar

blank

Yüz boyanmadan önce yüzü temizlemek ve makyaja hazır hale getirmek gerekir. Bunun için de süngerler tercih edilmektedir. Islak veya kuru süngerler ile yüz temizlenir. Yapılacak olan boyamaya göre süngerlerin yumuşaklık ve sertlik seviyesi de farklılık gösterir. Yüze temizleme yapıldıktan sonra ise bürünülecek karakterin yüz boyaması yapılır.

Gösteri, eğlence veya program bittikten sonra yüzde olan boyayı temizlemek de önemlidir. Yüz boyası düşünüldüğü kadar zor bir şekilde temizlenmez, temizlenmesi basittir ve kısa sürer. Krem veya jel şeklinde olan temizleyiciler ile cilt temizlenir. Bu temizleme boyamadan önce ve sonra da yapılabilir.

blank

– Yüz boyamada kullanılan malzemeler oldukça çeşitlilik göstermektedir, ancak kullanılan malzemelerin kaliteli ve zararsız olması gerekir. Özellik ile plastik boyalar cilt için zararlıdır.
– Yüz boyaması yapılacak olan çocuklarda veya kişilerde herhangi bir dermatolojik alerji olmaması gerekir.
– Bazı kimyasal maddeler de yüz boyaması için kullanılmaktadır, cilde belirlenen bu maddelerin herhangi bir zararı yoktur, fakat kimyasal madde tercih etmeyenlerin başka bir boyama tekniğine başvurması gerekir.blank

Kum Boyama Nedir?

Boyama teknikleri kişisel gelişim, doygun rahatlama, yetenek sergileme gibi sanatsal etkiler bırakmaktadır. Bu yüzden yüz boyama ve kum boyama organizasyonları başta çocuklar olmak üzere, her yaştaki bireyin ilgilendiği bir dal olmuştur.

blank

Kum boyama denildiğinde akla gelen etkinlik veya organizasyon kumun boyanması olmaktadır. Ancak kum boyama, yapışkan bir kartonun boyalı kumlar ile boyanmasıdır. Yapışkan çıkartması olan kartonlar veya şablonlar boyandığında ortaya birçok farklı görüntü çıkar.

Bu durum boyanacak olan karton seçimine bağlıdır. Harfler, yazılar veya resimler gibi seçenekler vardır. Kesik parçalar ile hazırlanan kum boyama kartonları sayesinde, kesik kısımlar çıkarılarak istenilen bir boyama yapılabilir.

Kum boyama her yaş grubu için ideal bir tercih olmuştur. Ancak boyanacak olan şablonun bir karakter de olabilmesi, çocuklar için kum boyamayı daha çok tercih edilen bir etkinlik veya organizasyon haline getirmiştir.

Kum boyama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

– İlk olarak karton veya şablonlarda sınırlar boyanmalıdır.
– Koyu renk ile boyanmaya karar verilen alanlara öncelik sağlanmalı, daha sonra ise açık renk taraflar boyanmalıdır. Bu sayede koyu renkli taraf, açık renkli olan tarafı etkilemez.
– Aynı renge boyanmasına karar verilen alanlar ise aynı zamanda boyanmalı ve daha sonrayı bırakılmamalıdır.blank

blank

Kum Boyama Kullanım Alanları

Kum boyamanın da yüz boyamada olduğu gibi birçok kullanım alanı mevcuttur. Bu durum daha çok, kişilerin kum boyama yapılmasını istediği alanlardır. Birkaçı ise şöyledir:

– Okullar
– Çocuk Parkları
– Doğum Günleri
– Partiler
– Kişiye Bağlı Özel Günler
– Oyun Alanları
– Sokaklar

Kum Boyamanın İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Kum boyama çocuklarda kişisel gelişim, zekâ gelişimi, renk öğrenme gibi pozitif etkiler bırakmaktadır. Eğlenerek yaptıkları bu etkinlik ile harfleri ve kelimeleri rahatlık ile öğrenebilirler. Aynı zamanda bir sonraki adımı düşünme yeteneklerini de hızlı bir şekilde geliştirirler. Seçilen kartonun hangi renge boyanması gerektiğine karar veren çocuklar renk uyumunu sağlarlar, tasarlama yapabilirler ve koordine işlem yapmayı öğrenirler.

Organizasyon ile yapılan kum boyama etkinliği, çocuklar için sosyal bir gelişime neden olur. Sırasını bekleyip sabretmeyi öğrenir. Etrafında bulunan kişiler ile (arkadaşları, ailesi veya tanımadığı bir kişi) olumlu ilişkiler kurar.

blank

Hangi kartonu hangi renge boyayacağını anlatır ve çevredekilere de bunu sorar. Bu da paylaşımcı olmasını sağlar. Seçtiği kartonda kum boyama işlemini tamamlayan çocuklar, bu eserlerini yanına alıp, rahat bir şekilde evlerinde istedikleri yere koyabilir veya duvara da asabilir. Böylece kendisine olan öz güveni de artışa geçer.blank

Kum boyama çocuklar için hızlı bir gelişimdir. Yeteneklerini kum boyama ile keşfederler ve birçok yeni adıma imza atarlar. Bunun yanı sıra sadece çocuklar için değil, daha üst yaşta bulunan kişiler için de bir kişisel gelişim olmuştur. Her yaşta olan birey kum boyama yaparak sanat yeteneğini geliştirebilir ve ortaya bir eser çıkarabilir.

blank

Kum Boyamada İlk Adım

Seçilen resmin ilk olarak hangi renge boyanmasının tasarlanması gerekir. Bu sayede başarılı bir boyama yapılır. Tasarı düşünüldükten sonra kartonun üst katmanının çıkarılması gerekir. Çıkarırken bükme, delme gibi şeyler yapılmamalıdır.

İlk katman dikkatli bir şekilde çıkarıldığında resmin diğer parçaları zarar görmeyecektir. Çıkarıldıktan sonra, resmin geri kalan diğer parçaları zarar görmeden boşa çıkacaktır ve böylece tasarlandığı gibi basit ve zevkli bir şekilde boyama işlemi yapılacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın