Düğün organizasyonlarında yemekli bir düğün yapmayı düşünüyorsanız düğün yemeklerine bir karar vermelisiniz. kokteyl tarzı mı, kokteyl prolange tarzı mı, açık büfe mi, set menü tarzı mı?

Düğün organizasyonunda verilen catering hizmetleri Kokteyl Organizasyonu ve yemek davetleriniz için gerekli olan tüm malzeme ve ekipmanlarını organizasyon firmaları sizler için temin edecek, olup bu konuda sizlerinde gerekli olan yardımı ile yapmak istediğiniz organizasyonun rengini mekana uygun tema ve görsel seçimi ile birlikte hazırlayacaklardır

blank

Kokteylde tek tip kıyafetli hosteslerimiz servis elemanları olarak görev almaktadır.
Yemek organizasyonlarında mekan seçimi çok önemlidir mekanı seçmeden önce organizasyon firması ile görüşme yapılmalı ve davetli sayısı göz önünde bulundurularak mekanın masa düzeni ona göre ayarlanmalıdır.

Yemek organizasyonlarında davetli sayısına göre önceden alınmış bilgilerde dikkate alınarak yemek menüsü hazırlanır.
ve davetlilerin geneline hitap edecek özel menüler seçilerek herkesin rahatlıkla yiyebileceği türden yemek ve atıştırmaların olmasına dikkat edilmelidir.

blank

Kokteyl Menüsü
Peynir, Söğüş Sebzeler, Cipsi Tarzı Atıştırmalar, Krudite, Kuruyemiş Çeşitleri, Kanepeler, Kokteyl menüsü genellikle basit ve yemesi kolay atıştırmalık yiyecekleri hostes servis elemanları tarafından masalara dolaştırılarak servis edildiği yada masalara önceden konulan basit atıştırmalık menüleri içeren davet şeklidir.

İçecek servisi olarak ya açık büfe yada yine önceden masalara sabit olarak servis elemanları tarafından dolaştırılarak davetlilere servis edilir. kokteyl menüsünde en ekonomik olan davet şeklidir.

bütçenizin çok fazla sarılmasını istemiyorsanız kokteyl menüsü yanında meşrubat ve ufak çağlı atıştırmalar ile geceyi düzenleyebilirsiniz. zaten insanlar buraya eğlenmeye gelmişlerdir. çok fazla içecek ve aperatif yiyecekler dışında beklentileri olmayacaktır.

blank

Kokteyl Prolange
Bu kokteyl menüsü daha çok doyurucu olmakla beraber kolay ikram edilebilir tarzda bir servis şeklidir. kokteyl menülerinin biraz kapsamlı olanlarındandır. Yine Servis elamanları yada hostesler tarafından tepsilerde servis yapılır.

soslu tavuk dilimleri, köfteler, şiş kebaplar, pizza, börek, meyve, tatlı gibi yenmesi kolay ve fazla uzun sürmeyecek şeklinde ayarlanmış olan ikram şeklidir.bu tür organizasyonlar genellikle akşam üzeri davetlilerin müsait oldukları zaman dilimi tercih edilir.

Kokteyl prolange ikram süresinin kısa olacağından kokteyl sonunda eğlence kısmına yeterli zaman kalması açısından da önemlidir. davetlilerin hızlı bir şekilde doyurulması ve kutlamaya geçmeleri sağlanır

blank

Açık Büfe
Açık büfe denince her şey serbest tüm yemek çeşitlerinin önceden masalara servis elemanları tarafından sunulmuş olması demektir.
bu tür organizasyonlarda davetli sayısı ve listesi önceden ayarlanmış olmalıdır. gelen davetlileri karşılama hostesleri karşılayarak onların masalara oturmaları sağlanır. bütün davetlilerin hangi masalara oturacağı önceden ayarlanmıştır.

Açık menülerde genellik davetli sayısının sonradan artış gösterebileceği hesaplanarak ona uygun ikramlar oluşturulabilir örneğin 200 kişi beklenen bir organizasyona 220 kişi gelirse bunu rahatlıkla karşılayabilirsiniz. set menü yada açık menü arasındaki tek fark davetli sayısıdır.

blank

Açık menülerde organizasyon elemanların önceden masalara yiyecekleri yerleştirmiş olduklarını düşünürsek davetliler için pek fazla zaman kaybı olmayacaktır. açık menülerde personel sayısının da az olacağını göz önünde bulundursak organizasyon maliyeti set menü ye göre biraz daha uygun olacaktır. açık menülerde ne kadar da da açık olsa da bunun bazı sınırlar ile sınırlandırılması gerekmektedir.

özel bir gecede insanların aşırıya kaçması ve yapılan ikram ve içeceklerde sınırların zorlanması hem düğün mekanı için güzel bir görüntü oluşmayacak hemde belirli zaman sonunda garson ve hizmetçilerden ters tepki alacaktır

blank

Set Menü
Set menü tamamen yemekli olarak düşünülmüş bir organizasyon tarzıdır. önceden belirlenmiş yemeklerin davetliler geldikten sonra servis elemanları ile onlara ikram edilmesi şeklinde yapılmaktadır.

başlangıç yemekleri ara sıcak ve ana yemek tarzında yapılmaktadır isteğe göre de tatlı seçenekleri de ikram edilmektedir. tabi ki yemek sonrası çay yada kahve de ikram seçenekleri arasındadır. set menülerde bütün davetlilere ikram edilmesi ve herkesin yemeği yenmesi için genel yemekler tercih edilir.

blank

yemeklerin herkesi tatmin etmesi gerekir. yemekli organizasyonlarda servis elemanların profesyonel olması ve servis konusunda acemi olmaması gerekir. çünkü ne kadar zaman sınırı olmasa bile servislerin aksaması yada eksiklerin olması düğün eğlencesini aksatacaktır.

örnek olarak 300 kişilik bir davetli sayısına aynı anda bütün ikramları yapmak ve herkesi memnun etmek o kadar da kolay değildir. organizasyon firması ile eğer yemekli olarak bir düğün planlıyorsanız firmanın önceden bu konuda referanslı olmasına çok dikkat ediniz.

blank

İçecek İkramı
Genellikle meşrubat tarzı ikramların yapıldığı yemek yada kokteyl menülerine dahil edilen ikram şeklidir. bazı düğün sahipleri içecek sınırını zorlasa da bizim böyle olaylara sıcak bakmadığımızı ve düğünlerde kendini kaybetmiş insanlar görmek istemediğimizi belirtmek isteriz.

Ailece katılımı sağlanmış bir mekanda istenmeyen görüntüleri bazen görmek mümkün oluyor. bunların önünde geçmek için ise her zaman içeceklerin meşrubat tarzı içecekler olmasını ve düğün adabına uygun olarak ikramların yapılmasından yanayız.

İçmesi gerekenler var ve bunlar illada içmek istiyorlarsa bunların düğünden bağımsız olarak hareket etmeleri ve o mekanda istenmedik görüntüler verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz

Related Posts

Bir cevap yazın