“Catering”, köken olarak yabancı bir kelime olmasının yanı sıra günlük hayatımıza yerleşmiş ve günlük hayatımızda sık olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca zaman zaman “ketring” ve “katering” gibi kelimeler de kullanılır.

Bu kelimelerin dilimize yerleşmesinden dolayı birçok eleştiri yapılmaktadır. Türkçe kurallarına göre doğru yazılmasının yanı sıra hatalı görünen bu kelimeler, “Catering” kelimesinin yazımıyla ilgili imla hatası olarak algılanmaktadır.
Catering kelimesi, yabancı bir kelimedir, İngilizcede “hazır yemek tedariği” anlamına gelmektedir.

blank

Aslında, genel olarak hemen hemen ABD ve çoğu batılı ülkelerde organizasyon ve kokteyl yemekleri için hazır yemek anlamında fazlasıyla ilgi ve talep gören bir piyasadır.

Dediğimiz gibi catering piyasası, kesinlikle önemli anlamda geniş bir piyasaya ve getiriye sahiptir. Bu en çok büyük şehirlerde daha çok olmakla birlikte, özellikle Türkiye’deki catering şirketlerinin çok büyük çoğunluğu da İstanbul’dadır.

İstanbul ile birlikte Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa’da da çok sayıda olmasa da bu firmalar vardır. Fakat küçük illerde catering firmaları yerine var olan restoranlar, bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Catering Hizmetleri

Catering, kelime manası olarak, yiyecek içecek temin etmek olarak bilinmesine rağmen günümüz de toplu yemek organizasyonları yapan firmaları olarak bilinir. Catering, iş yeri yemeklerinde veya topluluk olarak yenilen yemeklerde daha kolay ve ekonomik yemek temin etme yöntemidir. Ayrıca piknik, düğün töreni, nişan, sünnet merasimi dernek toplantıları, toplu işyeri yemekleri,
özel davetler için çok tercih edilen bir sistemdir. Bu hizmette birçok menü seçeneği vardır ve organizasyonun konseptine göre istediğiniz menüyü seçebilir ve ikramda bulunabilirsiniz.
Ayrıca her bütçeye uygun birçok çeşit bulunur. Genel anlam olarak, toplantılarda, düğün törenlerinde, çeşitli davetlerde ve özel organizasyonlarda yemek işinin toplu bir şekilde çözüme ulaştırmak işine catering demektir.

blank

Türkiye’deki Catering Çalışmaları Nelerdir. ?

Catering hizmetleri, 1980′ li yıllar da ülkemiz de sık olarak kullanılmaya başlanmış bir hizmet alanıdır. Bu hizmet kullanılmaya başladığı yıllarda sadece oteller tarafından uygulanmıştır.

Catering hizmetlerinin ülkemize girmesinin üzerinden yıllar geçtikçe gelişmiş ve bu hizmet dalında eğitim yapmaya başlayan firmaların çoğalması ile daha çok şekillenmeye profesyonelleşmeye başlamıştır.

Ülkemizin Catering piyasasına girmesinden bu yana sektörde çok hızlı ve planlı bir şekilde ilerlemeler kaydedilmiştir.
Örnek olarak; eskiye göre birçok özel davet, düğün, nişan, sünnet, piknik, dernek davetleri ve kutlama organizasyonlarında tercih edilerek, sade bir organizasyona ayrı bir hava katan birçok hizmeti, ortaya koyarak düzenlenen organizasyonların daha renkli ve eğlenceli geçmesini sağlamıştır.

Toplu Yemek ve Catering Arasındaki Farklar

Günümüz şartlarında “Catering” denildiği de hemen hemen hepimizin aklına ilk gelen şey “Toplu Yemek Hizmeti” oluyor. Fakat toplu yemek hizmetine, Catering denilmesi eksik bir tanımlama olmaktadır. Aslına bakılırsa bu eksikleri tanımlamanın en büyük sebebi,
Catering sektörünün ülkemiz de kullanılmaya başladığı ilk yıllarda toplu yemek hizmeti veren şirketlerin,(tabldot şirketi, yemek hizmeti sitesi, vb. isimlerle anıldığı yıllarda)

blank

Catering ismini daha prestijli bularak, bu ifadeyi firmalarının uzantılarına ekleyip sahiplenmesinden kaynaklanır. Bu gün bile hala Catering denildiğinde akla ilk gelen hizmet, toplu yemek hizmeti olmaktadır.

Teknoloji de ki gelişmeler ile hızla sanayileşen ülkemiz de, çalışan iş gücü performansını arttırmak, hem vakitten hem performanstan kazanım sağlamak için, çalışanların beslenmesini özenli, sağlıklı, hijyenik ve en düşük maliyetle tedarik etmek amacı ile firmalar yemek hizmetlerini, yemek üretimi yapan firmalardan almaktadır.

Catering, kelime anlamı olarak, yiyecek temin eden firma olmasına rağmen, günümüzde sıklıkla toplu yemek hizmeti veren firmalar için adlandırılır. Bu nedenle bahsettiğimiz gibi iş yerlerinde veya topluluk olan her yerde daha pratik ve ekonomik yemek hizmeti olmaktadır diyebiliriz.

Toplu yemek piyasasının önde gelen şirketleri artık Catering tanımı kullanmak yerine, olması gerektiği gibi Toplu Yemek Firması tanımını sık olarak kullanmaya ve bu piyasaya bu anlamda yön vermeye çalışmaktadırlar.

Artık büyük toplu yemek firması olup da Catering hizmeti veren firmalar, kendi bünyelerinde Catering bölümleri kurarak bu işi daha profesyonel bir şekilde yapmaya özen göstermektedirler.

blank

Catering Hizmeti Hangi Organizasyonlarda Kullanılmaktadır

Catering hizmetinin tek bir kullanım alanı yoktur. Profesyonel iş yaşantısının içerisinde birçok alanda Catering hizmetleri kullanılmaktadır. Örnek olarak; işyeri açılışları, şirket içi kurumsal toplantılar, fuarlar, bayi toplantıları, ürün tanıtımları, vb. birçok organizasyonda kullanılmaktadır.
Artık Catering hizmetleri günümüzde özel günlerimize de bizlere hizmet etmeye süratle devam etmektedir. Eskiye göre artık birçok düğün merasimi, nişan töreni, sünnet hatta kına gecesi gibi davetlerde bile çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Yeni gelişmelerle birlikte doğum günlerinin yanında, hamile annelerin doğum öncesi son dönemlerinde, Baby Shower türünde partilerle yeni tarz kutlama organizasyonlar oluşturması,
Catering piyasasının genişlemesine ve daha çok kullanılmasına katkıda bulunur.

Kısaca anlatmak gerekirse içinde yiyecek ve içecek bulunan tüm davet ve toplantı organizasyonlarında Catering hizmeti kullanılmaktadır.

blank

Genel Olarak Catering Hizmetleri

Catering hizmeti alanında yaygın olarak kullanılan organizasyon türleri aşağıda bilgi amaçlı sıralanmıştır:
– Her türlü Kokteyl Organizasyonu
– Kokteyl Prolonge Hizmeti
– Coffee Break Hizmeti
– Bar Catering Hizmeti
– Kahvaltı çeşitleri
– Açık Büfe Yemek Tercihleri
– Set Menü Yemek Hizmeti
– Paket Yemek
– Barbekü
Catering Hizmeti genel olarak özel toplantılarda, düğünlerde, nişan merasimlerde, sünnet törenlerinde, doğum günü partilerinde, özel davetlerde ve çok çeşitli organizasyonlarda yemek işini toplu bir şekilde çözüme kavuşturmak kesinlikle catering hizmeti ile daha kolay bir yoldur.

Bir diğer anlamıyla catering firmaları, bünyelerinde bir gıda mühendisi çalıştırmak zorunluluğu olan, özel hazır yemek hizmeti veren firmalar olarak da tanımlanabilir. Aslına bakılırsa catering hizmeti, halk dilinde sıkça kullanılan şekliyle yalnızca bir tabldot hizmeti veren bir hizmet sektörü değildir. Çünkü bu sektörde iş yapmak çok önemli, büyük ölçekli ve planlı bir organizasyon gerektiren bir hizmettir.

blank

Bu catering firmaları, toplu yemek hizmeti olarak, düğünler, nişan merasimleri, doğum günü partileri, baby shower gibi pek çok özel davetlerde organizasyon hizmeti vermektedirler.

Özellikle de günümüz şartlarında zamanın gerçekten çabuk geçmesi ve vaktin çok değerli olması da bu sektörün önemini daha da önemli kılıyor. Çalışan insanlar kazandıkları paralarını, zamanlarını iyi değerlendirmek zorundalar. İşte bu sebepten dolayıdır ki gelişen catering firmaları, çok fazla ilgi görmektedir.

Caterng Firmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sizin tercihlerinizin yanı sıra, catering şirketi veya toplu yemek firmaları ile yaptığınız anlaşmalar da, öncelikle “Gıda Sicil Sertifikası”, “Gıda Üretim Sertifikasının yanı sıra; Iso, Kalite ve Hizmet belgelerine dikkat edilerek çok ciddi bir şekilde incelenmesi gerekir.

Çünkü bu hizmet birçok kişiye sunulmaktadır ve bu sunulan yemek hizmetinde sağlık koşulları, kullanılan malzemelerin kalitesi ve hijyen kurallarına çok önemlidir. Aksi halde toplu zehirlenmeler yaşanabilir ve insanlar zarar görebilir. Ayrıca bu tarz bir durumun yaşanması o firmasını da prestijine ağır zarar verir. Bu sebeplerden dolayı gerekli olan bütün belgelerin itinayla temin edilmesi gerekir.

Related Posts

Bir cevap yazın