Yeni başlangıçlar her zaman insanları heyecanlandırır. Yılbaşı, okulun ilk günü ya da yaz mevsiminin başlangıcı… Doğum günleri de, yeni bir yaşa başlangıç olması dolayısı ile heyecanla beklenen ve kutlanması keyifli bir gündür.

Her yaştan kişi bu özel günden zevk almak, doyasıya eğlenmek ister. Böyle günlerde bizi en mutlu edecek şey şüphesiz ki tüm sevdiklerimizin yanımızda olmasıdır.

blank

Ama alışılmışın biraz dışına çıkıp yeni fikirlerle yapılacak organizasyonlar eğlencenin dozunu kat kat artırabilir. Hem küçüklere hem büyüklere yönelik çeşit çeşit konsept doğum günü organizasyonu bulunmaktadır.blank

Bu konseptler bazen bir renk, bazen önemli görülen bir yaş, bazen de bir tema olabilir. Onlarca alternatif arasından seçim tamamen ilgi alanlarına, hayal gücüne ve kişisel zevklere kalıyor.

Prenses Kız Çocuklarına Özel: Pembe Düşler

Kız çocuklarının pembe rengi ne kadar sevdiği herkes tarafından biliniyor. Bunu göz önüne alarak düzenlenecek bir parti bütün kız çocuklarının hayallerini süsler. Bu tema uygulanmak istenirse; pembe renk tabaklar, bardaklar, balonlar, masa örtüleri, süsler ve şekerlemeler hazırlanabilir.

Mekânı bu şekilde pembe bir dünyaya dönüştürdükten sonra kız çocukları giyecekleri tütü etekler, başlarına takılacak ufak bir taç ve ellerinde sihirli değnekleriyle kendini masallardaki prensesler ya da periler gibi hissedeceği bu konsept onları mutlu etme garantisi veriyor.blank

blank

Afacan Çocuklara Süper Kahraman Teması

Erkekler, çocuk da olsa her zaman aksiyon meraklısı olurlar. Onların enerjisini üstlerinden atmasına imkân tanıyan bu konsept; tam yerinde duramayan çocuklara göre. Her çocuğun yerinde olmak istediği bir süper kahraman vardır. Belki maskeli bir örümcek adam, belki pelerin giymiş bir batman ya da bir trenden daha güçlü süperman.

Bu temayı hazırlamak için öncelikle bu kahramanları inceleyip; ayırt edici özellik, simge ya da sembolllerini belirlemek gerekiyor. Sonra da bunları mekana ve kostümlere entegre etmek kalıyor. Doğum gününde süper kahraman olan bir çocuk, kendini gerçekten bir kahraman gibi hissedecektir.blank

Palyaço Konsepti

Bütün çocuklar palyaçoları sever ve onları ilgi çekici bulur. Hatta sadece çocuklar da değil, palyaçolar yetişkinler için de komiktir. O nedenle bu konsept, bir kaç püf noktası ile herkes için çok eğlenceli bir hale gelebilir.

blank

– İlk olarak pastadan dekora kadar her şey gökkuşağı renkleriyle süslenir. Renkli balonlar, uzun ve renkli kurdeleler kullanılabilir; masanın üzerine, bir kaç büyük kavanoz içinde dekor olarak rengarek şekerler yerleştirilebilir

– Palyaço şeklinde şeker kurabiyeleri, cupcakeler yapılabilir

– Çocukların yüzlerini de boyayabilecek renkli malzemeler ile takabilecekleri renkli peruklar hazırlanır
– Ve tabi ki bir adet illüzyon gösterileri de yapabilen palyaço getirilir.

Bütün bunların sonucunda ortaya çocukların doyasıya eğlenebilecekleri bir parti çıkacaktır.blank

blank

Miki Mouse ya da Mini Mouse

Kız çocuğu için mini mouse, erkek çocukları için ise miki mouse’un seçilebileceği bu konseptte yine en eğlenceli ve kolay uygulanabilenlerden birisi. Kırmızı üzerine beyaz puantiyeli bir dekor ve doğum günü sahibine takılacak miki/mini mouse kulaklarıyla bu temayı ortaya çıkarmak gayet pratik.

Kış Teması

Eğer doğum günü kış mevsimine denk geliyorsa işte harika bir tema. Dışarısının soğuk havasına inat, sıcacık bir mekanda karlarla kaplı bir ortam yaratmak zor değil. Bir kaç dokunuşla bu konsept kolayca gerçekleştirilebilir.

– Bembeyaz kremalı bir pasta
– Kardan adam şeklinde, sopalara geçirilmiş şekerlemeler
– Sağa sola rastgele saçılmış yapay karlar
– Tavandan sarkan ve duvarlara yapıştırılmış yapay kartopları
– Hatta yılbaşına yakınsa belki bir çam ağacı bile kullanılabilir

blank

blank Denizci Konsepti

Genelde erkek çocuklarına hitap eden bu konseptin aslında iki farklı uygulanma alanı bulunmakta.
Bunlardan birincisi kaptan konsepti. Mavi beyaz renklerle ve yelkenlerle süslenmiş bir mekan bu konseptin ilk adımı. Doğum günü çocuğuna giydirilecek bembeyaz bir denizci kostümü ise temayı tamamlayacaktır.

İkincisi ise korsan konsepti. Bu aslında biraz daha afacan çocuklara yönelik bir tema. Cupcaklerin üzerine takılacak korsan bayrakları ve kartondan bir kurukafa posteri bu konseptin olmazsa olmazları. Ağırlıklı olarak kullanılması gereken renkler ise siyah ve kırmızı. Atılması gereken son adım ise tek gözü kapalı ve geniş şapkalı bir korsan kostümü edinmek.blank

blank

Denizkızı Konsepti

Deniz konulu doğum günlerinde kız çocuklarını da unutmak olmaz. Onlar için de denizkızı temasından yararlanılabilir. Bunun için tavandan sarkıtılacak mavi tüller, denizin içinde gibi bir hava yaratılması için ilk adım.İplerle bağlanmış irili ufaklı balıkların da tavandan sarkmasıyla birlikte, artık mekânda başarıyla denizin altı havası yaratılmıştır.

Sandalyelerin arkasına bağlanacak denizkızı kuyrukları ile mekânın dekoru tamamlanabilir. Doğum günü kızına giydirilecek balık kesim bir elbise ise bu konseptin olmazsa olmazıdır.

blank

Okyanus Partisi

Bu tema; deniz kızı, denizci ve korsan temalarıyla benzerlik gösterse de, biraz daha özgür ve serbest bir tema aslında. Duvarlara asılacak renkli mavi fonlu ahtapot posterlerinin önüne kurulan yine mavi ağırlıklı sofrada, okyanustaki çeşit çeşit canlıları ağırlamak mümkün.

Deniz yıldızlarından kurabiyeler, balık şeklinde şekerlemeler ve caretta caretta şeklinde bir pasta.

Doğum gününe gelen misafirlere dağıtılacak, kartondan yapılmış renk renk deniz gözlükleri ise eğlenceli bir detay olabilir.blank

blank

Gökkuşağı Konsepti

Yine uygulanması kolay ama bir o kadar da canlı bir tema. Rengarenk rüzgar güllerinin yerleştirildiği bir masa ile hazırlığa başlanabilir. Kırmızı, sarı, turuncu, yeşil; renkli renkli şekerlemeler ve pastaların yanı sıra, büyük bir gökkuşağı posteriyle süslenen duvar önünde fotoğraf çektirmek, ânı ölümsüzleştirmek için güzel bir tercih olabilir.

Şirinler Konsepti

Üzerinden ne kadar zaman geçse de popülerliğini yitirmeyen bir tema, şirinler. Bu sevimli minik dostlarımızın, mantar evlerini andıran küçük cupcakeler hazırlanabilir; üzerinde en sevilen şirinin olduğu bir pasta siparişi verilebilir. Çatal, bıçak ya da tabaklarda bol bol kullanılabilecek mavi renkler bu temayı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

blank

Çocukların favori şirinleri gibi davranmalarını sağlamak için dağıtılacak eğlenceli maskeler, doğum gününü şirinler köyüne çevirecek, kimin öfkeli kimin tembel şirin olduğunu ortaya çıkaracaktır.blank

Orman Konsepti

Yine çocukların çok hoşuna gidecek bir diğer tema, orman temasıdır. Özellikle şehir hayatı içinde doğadan ayrı büyüyen çocuklar, günlük hayatlarında fazla rastlamadıkları hayvanlarla dolu bir doğum gününde çok eğleneceklerdir. Bu konseptte ana renk elbette yeşil olacaktır. Tabaklar ve masa örtüsünün yanı sıra pasta da yeşil olabilir.

Yine maymunlar, aslanlar ve kaplanlardan yapılan çeşit çeşit şekerlemeler bu temada rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca duvarı boydan boya saracak, üzerinde ormanda yaşayan hayvanların olduğu bir karton, onlar için heyecan verici olacaktır.

blank

Bir Gün Olacaktı Nasılsa: 30. Yaş Konsepti

Son konsept yetişkinlere yönelik. Her yeri üzerinde “30” olan balonlar ve kartonlarla süsledikten sonra, üzerinde yine kocaman bir “30” olan bir pasta sipariş edilir. Bütün sevdiklerimiz davet edilir ve “30 yaş temalı” pankartlar ile konuşma balonları dağıtılır.

Her baktığımız yerde gördüğümüz bu sayı, bu yolla artık korkulacak değil, normal sıradan bir sayı haline gelmiştir. Böylelikle 20’li yaşlara eğlenceli bir veda yapılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın