Kına geceleri, geçmişten günümüze kadar ulaşan geleneklerimiz arasında yer alır. Önceki tarihlerde kına geceleri, kız evinde veya bahçesinde yapılırdı. Günümüzde bu etkinlik, aşamalı ve görsel açıdan kusursuz bir organizasyona dönüştü.

Ortamda yer alan kıyafetler, süslemeler, şovlar ve daha birçok görsellik, bu organizasyona eklenerek, farklı bir konsept yaratıldı. Yaz aylarının gelmesi ile beraber, çiftler evlilik tarihlerini belirlemeye ve uzun sürecek bu süreçte, yapılacak olan etkinlikleri oluşturmaya başlamıştır.

blank

Gelin adayları, nikâhtan daha çok kına telaşı içerisine girmektedir. Kına gecesi 1 kez yapılacağı için, görselliğin ve farklılığın ön planda olmasının bilincindedirler.

Fakat bu işler uzun süreli olduğu için, kimi zaman tek başına yapılamaz duruma gelir. bazen kalabalık bir kesimi idare etmek zor olabilir. Bu yüzden bu işlerde uzman kişilere danışılmalı ve onların fikirleri alınmalı hatta onlardan destek alınmalıdır.

Etkinliklerde nelerin yapılması gerektiği konusunda önceki yapmış oldukları çalışmalardan bilgi sahibi olan organizasyon firmaları bu konularda sizlerde daha hızlı yardımcı olacaktır

Kına gecesi organizasyonu şirketi, bu konuda profesyonel bir ekip çalışması ile hizmet vermektedir. Kına gecesinin farklı olması için birçok görsel ögeler ve dizaynlar yapılarak, kişinin kaliteli bir etkinlik yapmasını sağlamaktadır.

blank

Kına Gecesi Organizasyonunun Faydaları

Kına gecesi organizasyonları, birçok aşamadan oluşan olaylardan meydana gelir. İlk olarak mekân ayarlanmadı ise veya karar verilmediyse, şirket anlaşmalı olduğu mekânların listesini çiftlere sunar. Bu alanlar, organizasyon şirketi tarafından kullanılan özel alanlardır.

Şirket bu alanlara yönlendirme yapar ve etkinliğin o alanda yapılmasını sağlar. etkinliğin yapılacağı alanın doğru ve uyumlu olması organizasyon açısından oldukça önemlidir.  

Üstelik mekânlar’da, deniz manzaralı veya doğa ile iç içe konumdadır. Kataloglarda mekânların listesi bulunur ve buradan çiftlere karar vermesi istenir.

blank

Mekân seçildikten sonra, organizasyon firma yetkilileri ile çiftler birlikte mekana giderler ve mekanda yapılması gerekecek ufak tefek rutuşları karşılıklı olarak müzakere ederler daha sonra çıkacak olan konsept üzerine mekanda düzenlemeler yapılır.

Organizasyonun asıl amacı, kına gecesini farklı bir boyuta taşımaktır. Çiftlerin bu boyuta taşıması imkânsız olduğu için, organizasyon şirketinden faydalanırlar.

Şirket bünyesinde yaklaşık 30 kişi çalışır ve herkesin bir görevi vardır. Mekân içerisinde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra kişilere istediği paketler sorulur.

Kına paketleri, farklı görselliklerden oluşur. Bu paketlerdeki görsellikler ve farklılıklar arttıkça, fiyatlar da eş zamanlı olarak artış göstermektedir. Klasik olan bir paket vardır ve bu paket üzerine istek durumunda eklemeler yapılabilir.

blank

Kına Gecesi İçin Hazır Paketler

Paketler ile 7 kişiden oluşan bayan kına ekibi gönderilir. Bu bayanlar, etkinliğin içerisinde yer alan kişileri yönlendirmek ile görevlidir. Kıyafet olarak, farklı modeller mevcuttur. İstenilen bir model seçilir ve konsept ona göre oluşturulur.

Yapılacak olan konstept için önceden renkler ve tasarım çalışmaları yapılır bununla birlikte çiftler için özel olan etkinlik tarzları tespit edilir ve yerine getirilir

Konseptte oluşan kıyafetlerin renkleri ve modelleri farklıdır. Her kıyafete göre mekâna dekorlar eklenir ve etkinlik ona göre düzenlenir. Buna ek olarak misafirler lokum ile karşılanır ve hoş bir giriş yaratılır. Paketlerin içerisinde birçok öge daha yer alır. 

blank

•Gelinler, davul ve tefler ile sahneye gelir ve içeri girer.
•7 kişiden oluşan kına ekibi bayanlarının dans gösterisi.
•Damadın kına yakma olayı gerçekleşir.
•Davulcular bulunur ve gece boyunca devam eder.
•Tefler ve halay mendilleri bolca bulunur.
•Kına tepsileri ve özel tasarım kına sepetleri bulunur.
•Damatlara özel kostümler ve kıyafetler verilir.
•Renkli kemerler verilir.
•Yaş kına tüm konuklara yakılır.
•Kına tahtları ve tahtların renk seçimi çiftlere bırakılmıştır.
•Geline, bindallı veya kaftan temini. Renk seçimleri mevcuttur ve ofislerde yer alan kataloglarda bulunur.

blank

Organizasyon Aşamaları 

Yazılmış olan paket genelde kullanılan ve organizasyon içerisinde yer alan paketlerdir. İstek durumunda bu paketlere eklemeler veya çıkartmalar yapılabilir. Kına gecesi boyunca, 2 adet görevli bulunur ve görevliler kontrolü sağlar.

Organizasyonun ilk aşaması plandır ve bir plan oluşturulur. Bu plana saniye saniye uyularak işlemler gerçekleşir. Plan aşamasından sonra, istenilen pakete karar verilir ve hazırlar başlar. Hazırlık aşaması çok işlemli bir olaylardan oluşur. 

İlk olarak mekâna girilir ve mekânda yer alan tüm sandalye ve masalara düzenleme yapılır. Paket içerisinde seçilen bir renk tasarımı mekâna uygulanır. Kına gecelerinin vazgeçilmez rengi olan kırmızı ve mor, bu konuda tartışmasız ön sıradadır.

Mekânda düzenlemeler yapılırken, mekân hakkında bilgilendirmeler ve organizasyon süresince olacak işlemler, çiftlere aktarılır. Çiftler, yapılacak olan tüm işlemleri an ve an görür.

blank

Mekân içerisine masalar ve sandalyeler ayarlandıktan sonra, süslemeler yapılır. İstek durumunda çiftler için bazı slaytlar ve resim ögeleri mekâna eklenir.

Organizasyon kapmasında uzman bilgisayar tasarımcısı arkadaşlar vardır. Kına gecesi boyunca ekrana bir slayt yansıtılır ve çiftin fotoğrafı gece boyu ekranda yer alır. Ayrıca bu kişiler, etkinlik süresince fotoğraf ve video çekerler.

Mekândaki ayarlamalar yapıldıktan sonra, kişilere uygun kıyafetler seçilir. Bu kıyafetlerin farklı modelleri vardır. Kıyafetler arasında, Osmanlı Kıyafeti, Hint Kıyafeti, Modern Kıyafet, Mor ve Kırmızı Kıyafet bulunur. Hepsinin tasarımı farklıdır ve bu tasarımlara göre organizasyon ilerler.

Kıyafetlerin ayarlaması yapılır ve kaç adet isteniyor ise, o kadar temin edilir.

Üstelik kıyafetler yeni yapılmış ve kullanılmamış olacaktır. Giyilecek olan fes ve bindallı seçilir. Tüm seçimler tamamlandıktan sonra, salonda olacak olan gösterilerin planlaması yapılır.

blank

Kına Gecesinde Olacak Görsellikler 

İlk olarak, kınamıza hoş geldiniz adlı bir renkli tabela mekânın girişine koyulur. Ardından girişte lokum dağıtmak üzere, 2 adet bayan bulunur. Bu bayanlardan ilki lokum servis ederken, diğeri ise kolonya servisi yapmaktadır. Giriş yapıldıktan sonra, her gelen bir kına ve kına gecesi süsü verilir.

Bu süsler, çiftler tarafından seçilen özel bir dekordur ve içerisinde kına bulunur. Giriş yapıldıktan sonra, her davetli masa numarasına göre oturtulur.

Masa numaraları, çiftlerden alınacak davetli listesine göre belirlenir. Görevli bayanlar, kişileri masalarına kadar eşlik eder.

blank

Mekâna gelecek kişiler tamamlandığı zaman, davul ve zurna devreye girer. Davul eşliğinde gelin hanım ve damat bey sahneye gelir. Ardından yöresel müzikler söylenerek damat beyin eline kına yakılır. 

Damat bey masaya oturtulur ve gelin hanımın gecesi başlar. Yöresel müzikler devam ederken, gelin hanıma özel bir sandalye ayarlanır ve ortaya oturtulur.

Dansçı bayanların dansı eşliğinde gelin hanıma kına yakılır. Kına devam ederken, gelin ve arkadaşlarına mumlar verilir. Son olarak gösteri sonlanır ve davulcu sahneye gelir.

blank

O yöreye ait bir performansı sahneler ve görevli bayanların dansı başlar.

Gecenin ilerleyen saatlerinde, gelin ve arkadaşlarının dansı için Bayan DJ görevlendirilir. İstenilen müzikleri çalar ve düğüne renk gelmesini sağlar.

Oyun işlemi bittikten sonra, organizasyon da yavaş yavaş sonlanmaya başlar. Son olarak, çiftlerin tanışmaya başladıktan sonra çektirdikleri tüm fotoğraflar ekrana yansıtılır.

Kameraman arkadaşların çektiği fotoğraflar davetlilere ve isteyenlere dağıtılır.

Organizasyon Ekstraları 

Kına davetiyeleri, son zamanlarda moda olmuş bir işlemdir. Birçok kişi, kınalar için ayrı bir davetiye oluşturmakta ve bu davetiyelerin görselliği ön planda tutulmaktadır. İstek durumuna göre, bu basım işlemleri organizasyon şirketi tarafından yapılmaktadır. Kataloglarda yer alan modeller incelenir ve basım işlemleri sağlanır.

blank

Kına gecesine farklı bir konsept katılabilir. Yemekli yemeksiz veya alkolsüz olarak da yapılabilir. Yemekli olan kına geceleri için, görevlendirilmiş aşçılar vardır. Aşçıların yaptığı yemekler, her kültüre hitap eden tarzdadır. 

Yemeklerin servisi ve ikramı da, deneyimli garsonlar ile yapılmaktadır. Alkollü olanlarda tüm satın alma ve alkolleri temin etme işi, şirket tarafından yapılır.

Fakat bu ekstralar, paketlere dahil edilirse, fiyatlarda biraz artış gözlenebilir. Yapılan işlemlerin tüm ücretleri bir fatura halinde hazırlanır ve organizasyon sonucu çiftlere teslim edilir.

Related Posts

Bir cevap yazın