Nişan, düğün, sünnet, seminer veya açılış gibi etkinliklere kişilerin davet edilmesini sağlayan kısa mektuplar olan davetiye bazı özelliklere sahip olmalıdır. En önemlisi, davetiyeler mutlaka verilecek olan davetin niteliğine uygun bir şekilde sözler içermelidir.

Kimin, nereye, ne zaman davet edildiğinin bilgilerinin mutlaka davetiyenin içerisinde yer alması gerekmektedir.

Nişan Davetiyesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1- Davetiyede yer alan cümleler kısa ve net olmalıdır.
2- Davetin nerede ve ne zaman yapılacağının bilgisi, mutlaka davetiye içerisinde yer almalıdır.
3- Davetiye yazılırken saygılı ve nazik bir anlatım kullanılmalıdır.
4- Türkçe’nin doğru kullanılmasına özen gösterilmelidir.
5- Davetiye yazılırken imla ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.
6- Davetiye içerisinde daveti kimlerin verdiğinin ve kimlerin davete çağrıldığının bilgisi yazılmalıdır.
7- Nişan davetiyesi, özel olarak hazırlanan kağıtlara basılmalıdır. İsteğe göre, el yazısı da tercih edilebilir.

blank

blank

 

Nişan Davetiyesine Neler Yazılabilir?

İnsanların özel günlerinden bir tanesi olan nişan için hazırlanacak olan davetiyelere çeşitli yazılar yazılmaktadır. Bu yazıların davetiyenin niteliğine uygun olması son derece önemlidir. Bu nedenle, nişan davetiyesine yönelik cümleler kurulmasına dikkat edilmelidir.

Nişan davetiyesi yazılırken, yazılacak olan davetiye metninin sade ve anlaşılabilir olmasına önem vermelidir.

Davetiye de karmaşık ve anlaşılması güç olan cümlelere yer verilmemelidir. Davetin kaç kişilik olduğu bilgisi ayrıca belirtilmelidir. Nişan davetiyesine yazacak cümleler bulmakta zorlanıyorsanız; bazı hazır kalıp sözleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Nişan Davetiyesi Sözleri

Nişan davetiyesine nişanlanacak olan kişilerin adını yazdıktan sonra, nişan törenlerinde sizleri de aralarında görmekten mutluluk duyarlar cümlesi yazılabilir. Bu davetiye sözü, en çok kullanılan kalıplaşmış nişan sözlerinden bir tanesidir.

“Nişanlanırken sizleri de aramızda görmek dileğiyle…” cümlesi kalıplaşmış nişan davetiyesi sözlerinden bir diğeridir. Anlatım dili sade ve anlaşılırdır.

“Nişanlanıyoruz… Bu mutlu ve özel günümüzde bizimle beraber olmanızı ve bizi onurlandırmanızı diliyoruz. ” sözü, nazik bir şekilde yazılan davetiye sözlerindendir.

 

blankblank

 

“Nişanlanıyoruz… Sizleri de bu mutluluğu paylaşmaya bekliyoruz.” hem kısa hem de anlaşılır davetiye sözlerindendir.

Klasik sözlerin dışında farklı davetiye sözleri arayanlar, kalıplaşmış cümlelerin dışında sözler kullanmalıdır. Bu sözleri hazırlamak için yaratıcı cümlelere yer verilmesi gerekmektedir. Sıradan ve basit cümlelerden sıyrılarak hazırlanan bu sözlere; “Gördü gözlerimiz, sevdi kalplerimiz, birleşti ellerimiz. Bu mutlu günümüzde sizleri de nişanımıza bekleriz.” ve “Sürüp giden hayatın içinde kendimize yeni bir sayfa açarken, nişan törenimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.” gibi davetiye sözlerini örnek olarak verebiliriz.

Kalıplaşmış davetiye sözü kullanmak, kişilerin zamandan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Buna rağmen, bazı insanlar davetiyelerinin farklı olmasını istediklerinden, bu sözleri kullanmak istemeyebilir.

Davetiyelerinde klasik nişan sözlerinin dışında sözlere yer vermek isteyenler, kendi yaratıcılıklarını kullanarak davetiye sözü hazırlayabilirler.

Bu işlem biraz zaman alsa da, kişilerin özel nişan davetiyeleri hazırlamaları için gereklidir. Davetiyelerin sözlerini kişiler kendi yazabileceği gibi, bir yerlerden alıntı da yapabilirler.

Related Posts

Bir cevap yazın