Gelin adaylarının düğünden önce kendilerini düğüne hazırlamak ve çok kalabalık bir toplum önüne çıkmadan önce kendi aile ve arkadaşları etrafında daha ufak ebatlı bir organizasyon düzenlemeleri hem düğün için bir prova olacaktır. hemde düğün öncesi hangi sorunlara dikkat etmeleri ve nelerin önemli olduklarını görmeleri açısından oldukça önemli olacaktır.

Düğünde gelinlik ne kadar önemli ise kına gecesinde de kına kıyafetleri oldukça önemlidir. kına gecesi için bir çok farklı çalışmalar yapılmaktadır. bu gece gelin için oldukça önemlidir. aileler arasında ağıt yakmalar ve daha duygusal müzikler ile eğlencelere yer verilmektedir.

blank

Kına gecesi davetiyeleri diğer düğün yada nikah davetiyelerine göre biraz daha ebat olarak ufak olduğu için bunların tasarımları daha çok düğün davetiyelerinin yanında yer alacak şekilde ve düğün zarfı içerisine girecek ebatlarda tasarlanmaktadır.

Kına gecesi davetiyeleri diğer düğün yada nikah davetiyelerine göre biraz daha ebat olarak ufak olduğu için bunların tasarımları daha çok düğün davetiyelerinin yanında yer alacak şekilde ve zarf içerisine girecek ebatlarda tasarlanmaktadır.

Renk ve şekil olarak da geçmişten etkilenmiş modellerin yanında günümüz tasarımlarına da uygun resimler tercih edilerek hazırlanmaktadır.

Osmanlı motiflerine kına davetiyeleri üzerinde sıkça rastlamak mümkündür. yada Hint tarzı motifler kullanılarak tasarlanmışlardır. geçmiş tarihimizde saraylarda sultanların giydikleri harem kıyafetleri de günümüzde bir çok kişi tarafından kına gecesi eğlencelerinde giyilmektedir.

blank

Kıyafetlerin Geçmiş Tarihimizdeki Yeri
Geçmiş tarihimizin ne kadar özel yaşandığını hepimiz biliyoruz saraylarda yapılan törenlerin ihtişamını da anlatmaya gerek yok. zaten filmlerde ve sosyal medyadan da bunu görüyoruz. ayrıca dizelerde ve filmlerde giyilen sultan kıyafetleri de yine tercih edilmeye başlanmıştır. farklı olarak dış ülkelerden gelen gelin adayları da kendilerine ait olan yöresel kıyafetleri ülkemize getirmişler ve bunlardan çok beğenilenler de bizler tarafından ileri ki dönemlerde kullanılmıştır.

Yöremize ait olmayan yada farklı kültürlere ait olan kıyafetlerin bizim düğünlerde kullanılması tamamen kültür karışmasından kaynaklanmıştır. her geçen gün sosyal medya yada ziyaretler sonucu birbirleri ile tanışan yabancı çiftlerin düğün ve kına gecelerinde iki farklı kültürün birlikte uyum sağlanması için karıştıklarını ve kıyafet ile etkinlik eğlencelerinin iki farklı şekilde olduklarını görmekteyiz.

blank

Büyük organizasyon yada düğün salonlarında yapılan eğlenceler için gelin adayının giyeceği kaftan kıyafetleri de tasarımcılar tarafından her yıl geliştirilerek yeni modeller ortaya çıkarılmıştır. bunların yanında bindallı ve özel dikim kına gecesi kıyafetleri de tercih edilmektedir. kına da daha çok kırmızı renkleri hakimdir. kına renginden olsa gerek genelde bütün kıyafetler üzerinde kırmızı renkleri hakimdir.

Zaten kına için tercih edilen davetiyeler üzerinde de gelin resimleri ya kırmızı yada pembe tonlarında basılmıştır. düğün kıyafetlerinde farklı farklı renkler bundan yerini sabit renklere bırakmış ve sadece üzerinde ki işlemeler de değişik renkler tercih edilmiştir son günlerde kına davetiye tasarımlarında artışlar görülmüştür.

bunun sebebi de çiftlerin kına eğlencelerini önemsemeleri ve bu gece için bir çok hazırlık yapmalarından kaynaklanmaktadır. bizlerde çiftler için çok güzel tasarımlar yapamaya başladık bunları sitemiz üzerinden görebilirsiniz. kına davetiyesi tasarımı bizim içinde çok önem kazanmıştır

blank

Tasarımcılarda renklerin üzerinde yaptıkları işlemeleri çok güzel bir şekilde kullandıklarından desenli modeller çok sıkça tercih edilmektedir. motifli işlemeli bir kıyafetin hazırlanması uzun zaman alabilir bu yüzden böyle bir kıyafete ihtiyacınız olduğu zaman bunu düğün tarihine 2 ay kala bir zamanda sipariş vermeniz gerekir. önceden geniş bir zamanda yapılacak el işçiliklerinin daha kalıcı olduklarını görmekteyiz.

Son günlere sıkıştırılan hiç bir işten tam olarak verim alınmamaktadır. bizim ailelere ve çiftlere tavsiyemiz lütfen işlerinizi önceden program yaparak planlama yapınız. önceden planı olmayan hiç bir iş başarılı olmamaktadır. bize son dakika davetiye yaptırmak isteyen bir çok müşteri gelmektedir.

bunları geri çevirmek zorunda kalıyoruz ve buna rahatsız oluyorlar yada biz onlar ile ilgilenmediğim zaman üzülüyorlar. onlarda haklı fakat bizde haklıyız biz size son bir kaç gün içinde neler yapabiliriz ki tabi ki yapacağımız hiç bir işten biz memnun kalmayacağız böyle bir durumda çalışmamız ve kötü iş çıkmasını biz istemeyiz.

Related Posts

Bir cevap yazın