Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Günümüzde İnternet’in yaygınlaşması ile birçok yeni ve farklı meslek dalları da ortaya çıktı. Bunlardan biri olan sosyal medya yöneticiliği, çok az veri ile kurum veya markanızın Sosyal Medyalarda tanıtılması, bilgi verilmesi gibi işlerini takip eden kişilere verilen addır. Sosyal Medya Uzmanı da denilen su sistemle yöneticiler; en güncel olay ve trendleri takip ederek, gerek sosyal medyada gerekse bunun dışındaki tüm yeteneklerini kullanarak sosyal medya hesabını popüler ve ilgi çeken bir hesap haline getirmekle uğraşmaktadır.

blank

Sosyal medya yöneticileri, sadece sosyal ağlarını kullanarak işlerini yürüttüğü zannedilse de, bu kişilerin birçok iletişim kanalı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Aynı zamanda iyi bir sosyal medya yöneticisi; temsil ettiği kuruluş veya kişi hakkında bilgi sahibi olmalı, gerektiğinde bilgi birikimini kullanarak takipçilere en iyi cevabı verebilmelidir.

Sosyal medya yöneticiliği hizmeti veren firmaların kadrosunda yer alan sosyal medya yöneticileri; iletişim becerisi yüksek, araştırmayı seven ve satış becerisine sahip kişilerden oluşmaktadır.

Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Olunur?

Sosyal medya yöneticileri genellikle halkla ilişkiler, iletişim veya reklamcılık gibi alanlarda öğrenim görmüş üniversiteli mezunlardan seçilmektedir. Ayrıca ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan sosyal medya uzmanlığı sertifika programları aracılığı ile de işe alımlar yapılabilmektedir. Bu sertifikayı alan kişiler; ilk önce sosyal medya stajyeri olarak iş hayatlarına başlarlarken, kendilerini geliştirmeleri halinde kurumsal sosyal medya yöneticisi olarak görevlerine devam edebilirler. Daha çok 2020’li yıllarda bir meslek olarak görülmeye başlayan sosyal medya yöneticiliği, gerekli şartları sağlayan herkes tarafından yapılabilmektedir.

blank

Sosyal Medya Yöneticisi Ne İş Yapar?

Sosyal medya yöneticiliği hizmeti alan kişilerin veya şirketlerin sosyal medya yöneticileri, takipçilerine güzel ve iyi bir vakit geçirmeleri için paylaşımlar yaparlar. Bu paylaşımlar eğlendirici bir içerik olabileceği gibi bilgi, haber niteliği taşıyan bir içerik de olabilir. Paylaşılan içerikler, kısıtlı karakter sayısı içinde anlatılacağı için paylaşımların hem kısa hem de etkili olmak zorundadır.

Bu sebeple, eğer bu konuda bir bilgi birikiminiz yoksa paylaşım yapmak sizi zorlayabilir. Özellikle şirketlerin tercih edebileceği nitelikteki sosyal medya yöneticileri, analiz yapma yeteneğine ve bu işi yapmaya meraklı olmalıdır.

Ayrıca sosyal medya yöneticileri paylaştığı içeriklerin amacına uygun olup olmadığını analiz edebilmek için analiz yeteneğinin gelişmiş olması gerekmektedir. İyi bir sosyal medya yöneticisi, bağlı olduğu şirket veya kişi ile en iyi bilgileri edinmeli ve sektördeki yeniliklerden anında haberdar olmalıdır. Sosyal medya yöneticiliği hizmeti satın alan kişi veya kurumlara bir sosyal medya uzmanı atanmakta olup, atanan bu uzmanlar şirketin dijital alemde en iyi yerlere getirilmesi için çalışmalar yürütmektedir.

blank

Piyasa ile ilgili haberleri anında okuyup, paylaşabilecek yeteneğe sahip olması gereken bu sosyal medya yöneticilerinin yaptığı işleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

-Şirketlerin sosyal medya hesaplarını açar ve düzenlemesini yapar.
-Tüm sosyal medya ağlarını takip eder.
-Sosyal medya yöneticisi, firma veya kişinin stratejisi doğrultusunda paylaşımlar yapar ve hesapları yönetir.
-Uygulanacak özel bir kampanya var ise, bu kampanyayı yönetir ve geliştirir. Sosyal medya araçlarını kampanyaya uygun hale getirir.
-SEO kurallarına uygun içerikler yayınlayan bu yöneticiler, paravan blogların açıldığı ve diğer sitelerde tanıtımların yapıldığı bir çalışma yürütür. Sosyal imleme ve diğer sosyal medya tanıtım hizmetlerini kullanan yöneticiler, hesabın tanınması ve popüler hale gelmesi için en iyi hizmeti sunarlar.
-Rakip firmaların paylaşımlarını izler ve analizler yaparlar.
-Dijital dünya trendlerini izler ve bunlarla alakalı reklam yaparlar.
-Sosyal medyadaki takipçi sayısını arttırma amacı ile çözümler üreten yöneticiler, sosyal medyayı en etkin kullanmak için her türlü iletişim stratejisini kullanırlar.

blank

Sosyal medya yöneticisi, kullanıcıların yayınladığı içerikleri takip eder ve gerektiğinde paylaşımlara müdahale eder.
-Yöneticiler kendilerini geliştirmek için çalışmalar yapar ve bu konudaki tüm gelişmeleri takip ederler.
-Yöneticiler, birçok ağ üzerinde blog yazar ve diğer uzmanlarla iletişimde olurlar.
-Sosyal medya yöneticisi içerik başarısı için adeta gazeteci gibi çalışır.
-Bir sosyal medya yöneticisi iletişime açık olup, takipçilerini iyi anlamak ve iletişim kurmak için elinden geleni yapar.

Sosyal Medya Yöneticiliği Hizmeti Alarak Ne Gibi Avantajlar Sağlayabilirsiniz?

Sosyal medya yöneticiliği hizmeti ile dijital pazarlamanın en önemli alanlarından biri olan sosyal medya pazarlamasını en doğru ve en verimli bir şekilde kullanma imkânı bulabileceksiniz. Bu hizmeti alarak sosyal medya markanızı farklı kullanıcılara ulaştırabilecek, markanızın sosyal medyada tanıtılması için gerekli çalışmaları yapabileceksiniz.

blank

Sosyal medya yöneticiliği hizmeti ile sunulan hizmetler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

-Dijital alemde sosyal medya stratejisinin oluşturulması,
-Sosyal medya hesaplarının kurulumu ve düzenlenmesi,
-Hedef kitle ile ilgili çalışmaların yürütülmesi,
-Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için kampanyalar ve ödüllendirmeler yapılması,
-Sosyal medya içeriklerinin düzenlenmesi, yayınlanması, takip edilmesi ve etkin kullanılması,
-Kriz zamanlarında sosyal medya hesaplarının etkin kullanılması,
-Sosyal medyada reklam yönetimi,
-Sosyal medyada paylaşılan içeriklerin analiz edilmesi ve raporlanması,
-Üst seviyede hizmet ve ürün kalitesinin sağlanması,
-Sosyal medya araçlarını kullanarak müşteri ve ziyaretçi sayısının arttırılması,
-En doğru pazarlama stratejisinin belirlenmesi,
-Moderasyon.

blank

Sosyal medyada bu imkânları sağlayan sosyal medya yöneticiliği hizmeti ile firmaların sahip olması gereken özellikler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

-Kurumsal bir hesap yönetimi için yeterli deneyimine sahip olmak,
-Özgün içerik paylaşabilecek bilgi ve beceriye sahip olmak,
-Özel tasarım desteği sağlayabilecek kadroya sahip olmak,
-Sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak,
-Piyasadaki tüm gelişmeleri takip edebilecek ve anında yayınlayabilecek uzman ekibe sahip olmak.

Yukarıdaki özelliklere sahip sosyal medya yöneticiliği firmaları ile dijital alemde başarılı olmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca sosyal medya yöneticiliği hizmeti sunan firmalardaki sosyal medya gücü yüksek yöneticiler ile sosyal medya hesabınızı yukarılara taşıyabilirsiniz.

Sosyal medya ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken bir konu da; sosyal medya hesabını yönetecek kişilerin, bu işi ne kadar çok benimsediklerini ve ne kadar çok ciddi olduklarını tespit etmektir. Çünkü sosyal medya yöneticiliği hizmeti ile şirkete atanan sosyal medya yöneticisi özgün içerikler paylaşmalıdır.

blank

Kopya, taklit edilen bir paylaşım yapılması halinde şirket imajı zedelenebileceğinden, yöneticilerin paylaşım yaparken dikkatli davranmaları gerekmektedir. Ayrıca paylaşılan içerikler kurumsal kimliğe uygun olmalı, argo kelime içermemesine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte, sosyal medyada yapılan paylaşımlardaki dil tonu özenle seçilmeli ve bozulmalara izin verilmemesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Hesabınız Doğru Yönetilirse Neler Olur?

Kaliteli sosyal medya yöneticiliği hizmeti sunan ajanslarla çalışmak şirketinize bazı avantajlar sağlayacaktır. Doğru yönetilen sosyal medya hesapları ile kazanabilecekleriniz ise şunlardır:

-Çok daha az reklam bütçeleri ile çok fazla kişiye ulaşma,
-Daha az çaba ile ürün veya hizmetlerinizi hedef kitleye yayabilme,
-Potansiyel olarak gördüğünüz müşterilere anında ve hızlı erişim imkânı,
-Marka bilinirliliğinizin yükseltilmesi ve sosyal medyada takipçi sayınızın arttırılması,
-Müşterilerinizin beklenti ve isteklerinin anında öğrenilebilmesi,
-Yeni ürün veya hizmetlerinizin hızlı ve etkili şekilde duyurulması,
-Sosyal medyada paylaşılan içeriklerinizin takipçiler tarafından da paylaşılması ile daha çok kitleye ulaşma imkânı.

Sosyal medya yöneticiliği hizmeti satın aldığınız firmalar sosyal medya hesaplarınızı etkin ve verimli kullanırlarsa yukarıda sayılan avantajlara sahip olabileceklerdir. Bu sebeple, bu sektörde hizmet veren işinin uzmanı ve en kaliteli ajansı seçmek, şirketinizin sosyal medyadaki başarısı için önemlidir.

Related Posts

Bir cevap yazın